Te filmy miały być zakazane w TVP. Jakie tytuły na "czarnej liście"?
W filmowej redakcji TVP był odgórny zakaz wyświetlania niektórych filmów. Zgodnie z decyzjami wcześniejszych władz telewizji, nie można było pokazywać aż 17 produkcji - donosi "Gazeta Wyborcza". Powodem banicji filmów były poruszane w nich tematy, lub występujący tam aktorzy.
W TVP była lista zakazanych filmów
W ostatnich dniach niemal codziennie wyciekają do mediów nowe informacje o tym, co działo się za poprzednich rządów w TVP. Po zmianie władzy w mediach publicznych obecne szefostwo miało odkryć listę filmowych produkcji, których pracownicy nie mogli emitować. Lista "zbanowanych" filmów sięga aż 17 tytułów.
- Do wszystkich TVP ma prawa i może je pokazywać, ale było polecenie polityczne, by ich nie grać - miał powiedzieć "Wyborczej" pracownik redakcji filmowej TVP.
Na liście nie zabrakło m.in. filmu "Obywatel Jones" Agnieszki Holland. Powodem polityczne zaangażowanie reżyserki, która nie ukrywała, że nie po drodze jej z rządami PiS. - Obrzydliwa cenzura personalna - komentuje w "GW" sama Holland.
Te filmy były w TVP zakazane
Na liście produkcji, których nie można było emitować na ekranach TVP za poprzedniej władzy, znajdują się także filmy "Pestka" czy "Kochankowie mojej mamy" , w których zagrała kolejna przeciwniczka działań PiS - Krystyna Janda. Na "zbanowaną" listę trafił także "Człowiek z marmuru" Andrzeja Wajdy oraz "Człowiek z żelaza", w którym wystąpił Lech Wałęsa.
Poprzednia władza nie pozwalała emitować także filmu "80 milionów" , który opowiadał m.in. o Józefie Piniorze, który także jest przeciwnikiem Jarosława Kaczyńskiego. Dalej na liście znalazły się także filmy, w których zagrali Jerzy Stuhr, lub jego syn Maciej. Kolejno: "Duże zwierzę", "Obywatel", "Fuks" i "Pokłosie".
Lista zakazanych filmów w dawnym TVP
Lista zakazanych filmów liczy aż 17 produkcji. Znajduje się na niej także film "Zieja" Roberta Glińskiego, ponieważ wystąpił w nim Andrzej Seweryn - kolejny stanowczy przeciwnik rządów PiS.
W dawnym TVP nie można było pokazywać także: "Przyjaźń bez granic" Sebastiana Schippera (film o "przyjaźni z czarnym imigrantem"), "Zabawa, zabawa" Kingi Dębskiej (w filmie pojawia się aluzja do byłej posłanki PiS Elżbiety Kruk), "Skłodowska" Marjane Satrapi (Curie-Skłodowska pokazana jest w filmie jako skandalistka), "Wykapany ojciec" Kena Scotta, a także "Po prostu przyjaźń" Filipa Zylbera (filmy poruszały kwestię in vitro).
Swego czasu głośno było także o konflikcie dawnej władzy z aktorką Barbarą Kurdej-Szatan. Również produkcja z jej udziałem, "Dzień dobry, kocham cię" w reżyserii Ryszarda Zatorskiego znalazła się na zakazanej liście.
Źródło: "Gazeta Wyborcza"