Szykują się ważne zmiany w szkołach. Wraca dawny obowiązek
Według rządowych zapowiedzi w roku szkolnym 2024/25 polskich uczniów czekają ważne zmiany. Jedną z najważniejszych będzie wprowadzenie obowiązkowej opieki stomatologicznej. Rządzący chcą tym samym poprawić stan zdrowia jamy ustnej wśród dzieci i młodzieży.
Powrót opieki stomatologicznej do szkół
Już od września, wraz z początkiem nowego roku szkolnego, polscy uczniowie ponownie będą mogli cieszyć się zapewnioną przez rząd opieką stomatologiczną. Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że w polskich szkołach ponownie będą przeprowadzane regularne przeglądy uzębienia. Rząd w ten sposób odpowiada na poważny problem dotyczący zdrowia jamy ustnej oraz chce zmienić podejście do profilaktyki w tym zakresie.
Statystyki dotyczące starszych napawają grozą: 92 proc. nastolatków i 99 proc. dorosłych ma próchnicę. Przeciętny Polak idzie do dentysty wtedy, gdy nie jest w stanie wytrzymać bólu i jest mu już wszystko jedno, gdzie trafi.
Przerażające dane Ipsos
Lekarze od lat uwrażliwiają pacjentów, by dbali o jamę ustną. Jej stan bowiem ma kluczowy wpływ na zdrowie całego naszego organizmu. Badanie wskazują, że zły stan jamy ustnej może prowadzić do poważnych schorzeń i chorób. Wydaje się jednak, że wciąż niedostatecznie przywiązujemy wagę do tych apeli. Statystyki są tym zakresie wysoce alarmujące.
Statystycznie polski 3-latek ma aż trzy zepsute zęby, a co dziesiąty 7-latek nie był nigdy na przeglądzie stomatologicznym. Potwierdzają to dane z raportu Ipsos, z których wynika, że ponad 76 proc. polskich uczniów w wieku 6-12 lat ma problemy z próchnicą, natomiast w grupie dzieci w wieku 7-9 lat to aż 79 proc. - podaje portal ISB Zdrowie.
Na razie bez gabinetów dentystycznych w szkołach
Odpowiadająca za resort zdrowia Izabela Leszczyna wyklucza jednak — przynajmniej na razie — powrót do szkół gabinetów dentystycznych. Polityczka podkreśla, iż na razie jest to nierealne.
Pod hasłem opieki stomatologicznej minister rozumie regularne przeglądy, edukowanie o higienie i zdrowiu jamy ustnej, a także interwencje zapobiegające pogorszeniu stanu uzębienia. Rządowi politycy podkreślają również, iż takie działanie ma zmniejszyć nierówności w dostępie do usług medycznych.