Goniec.pl Wiadomości Synoptyk IMGW ujawnił prognozę pogody na najbliższe miesiące. Polacy mają się czego obawiać?
TOMASZ RADZIK/East News / IMGW

Synoptyk IMGW ujawnił prognozę pogody na najbliższe miesiące. Polacy mają się czego obawiać?

2 września 2022
Autor tekstu: Piotr Dutka

Ostatnie miesiące nie oszczędzają Polaków. Wojna na terenie Ukrainy, związana z nią napięta sytuacja międzynarodowa, galopująca inflacja, a także powszechna drożyzna są jedynie wierzchołkiem piętrzących się problemów. W sytuacji, gdy c eny ogrzewania rosną, chrust staje się towarem luksusowym, a kupno węgla niewiarygodnym wyczynem, wiele polskich rodzin zastanawia się nad przetrwaniem okresu zimowego. Jak się okazuje, przymrozki zawitają do Polski jeszcze w bieżącym miesiącu.

Kryzys energetyczny, który ma miejsce nie tylko w naszym kraju, ale jest udziałem niemal całej Europy, jest jednym z najpoważniejszych problemów, z którymi będą borykać się nie tylko państwa, ale również zwykli obywatele.

W tym roku sytuacja jest niezwykle napięta, ponieważ według oficjalnych szacunków, węgla może zabraknąć dla około miliona gospodarstw domowych. Właściciele składów tego surowca nie owijają w bawełnę i mówią jasno, że Polacy muszą się modlić o łagodną zimę, ponieważ węgla nie ma i najprawdopodobniej nie będzie.

Synoptycy postanowili zaspokoić ciekawość Polaków, którzy chcą dowiedzieć się, czy tegoroczna zima będzie łagodna, czy też może spełni się jeden z najgorszych scenariuszy, a warunki atmosferyczne pogrążą wiele rodzin.

- Natura przygotowuje nas na koniec lata. Noce i poranki zrobiły się chłodne. 1 września w Białymstoku i Siedlcach temperatura minimalna przy gruncie wyniosła 3 stopnie Celsjusza - przekazał w rozmowie z Interią Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB.

Wiadomo, jakiej pogody spodziewać się we wrześniu. Synoptyk IMGW ujawnił prawdę

Taki stan rzeczy świadczy, że przymrozków należy się spodziewać jeszcze w bieżącym miesiącu. Według przewidywań ekspertów, wrzesień z każdym tygodniem będzie coraz zimniejszy, a temperatury w nocy będą oscylowały w okolicach zera.

- W pierwszej dekadzie, czyli 1-10 września, temperatura maksymalna wyniesie od 12 do 26 st. Celsjusza, lokalnie na zachodzie kraju nawet do 28 st. Najcieplejszym dniem będzie środa, 7 września. Temperatura minimalna wyniesie między 3 a 14 stopni (wykluczając góry). Najchłodniej będzie nad ranem - podkreślił Radosław Droździoł.

W okresie od 11 do 20 września temperatura maksymalna będzie formować się w przedziale między 12 a 22 stopni, z kolei temperatura minimalna natomiast wyniesie od 4 do 13 st.

Niestety, ale trzeci tydzień września przyniesie odczuwalne ochłodzenie. Temperatura maksymalna będzie oscylować w granicach od 10 do 20 stopni, zaś minimalna wynosić od 1 do 12 stopni.

- W Instytucie temperatura mierzona jest na wysokości dwóch metrów i taka podawana jest w prognozach. Przy gruncie jednak temperatura jest niższa. Lokalnie przymrozki mogą wystąpić na wschodzie kraju już we wrześniu - zaznaczył w rozmowie z Interią Radosław Droździoł.

W opinii synoptyka IMGW, nadchodzące tygodnie września mają być w normie . Średnia temperatura dla centrum kraju wyniesie 13,3-14,9 st. Celsjusza. Suma opadów: 32,1-59,7 mm, a liczba dni z opadem to 8-12.

Jaka pogoda w kolejnych miesiącach? Synoptycy nie mają wątpliwości

Oficjalne prognozy dotyczące października, które zostały udostępnione przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB wynika, że w nadchodzącym miesiącu średnia temperatura dla centrum kraju wyniesie od 7,8 do 9,9 st. C. Warto zaznaczyć, że opady na północy kraju i częściowo w centrum będą się formować znacznie powyżej normy.

- W listopadzie średnia miesięczna temperatura dla centrum kraju to 3,5 - 5,4 st. Celsjusza. Opady na północy będą nieco powyżej normy. Z kolei w grudniu średnia miesięczna temperatura wyniesie od minus 0,6 do 1,4 st. C. - wyjaśnił w rozmowie z Interią, Radosław Droździoł.

W jaki sposób interpretować pojęcia „powyżej normy” i „poniżej normy” w prognozach na wrzesień?

Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 5°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej  5°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu i burze, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Obserwuj nas w
autor
Piotr Dutka

Wydawca portalu Goniec.pl. Motoryzacją interesuje się od najmłodszych lat. Szczególnym uczuciem darzę niemiecka myśl techniczną, choć amerykańskie musclecary również powodują u mnie szybsze bicie serca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport