Światowe media nie mają żadnych wątpliwości. NATO może powiększyć się o dwa państwa
W opinii wielu ekspertów, a także unijnych urzędników, Rosja popełniła fatalny błąd, który może mieć strategiczne znaczenie. Jej bestialski atak na Ukrainę odbije się Putinowi czkawką, ponieważ wiele wskazuje na to, że zarówno Finlandia, jak i Szwecja wydają się gotowe do przystąpienia w szeregi Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Według wielu nieoficjalnych informacji, Finlandia oraz Szwecja mogą zasilić struktury NATO jeszcze w bieżącym roku. Taki ruch ma być jasną odpowiedzią na działania strony rosyjskiej, która swoją agresją na terytorium Ukrainy wywołała niemałe poruszenie nie tylko w Europie, ale również na całym świecie.
Nie jest tajemnicą, że taka decyzja byłaby kluczowa z punktu widzienia Sojuszu Północnoatlantyckiego. USA liczy, że przystąpienie zarówno Finlandii, jak i Szwecji wzmocni wschodnią flankę NATO, w konsekwencji zapobiegnie dalszym działaniom Władimira Putina.
Informacje na temat rozmów podał brytyjski dziennik "The Times", który podkreślił, że potencjalne członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO stało się "przedmiotem licznych rozmów oraz sesji" podczas negocjacji prowadzonych przez szefów MSZ wszystkich państw Sojuszu.
Wiele wskazuje na to, że w już w czerwcu, akces odnoszący się do dołącznie w struktury NATO złoży Finlandia, a po niej na ten sam ruch zdecyduje się Szwecja.
Finlandia i Szwecja już latem w NATO?
Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, przekazał, że gdyby oba kraje nordyckie zechciały wstąpić w szeregi NATO, wówczas procedura akcesyjna wobec nich zostałaby przeprowadzona niezwykle szybko. Finlandia ma wystąpić z wnioskiem o przyjęcie do NATO w czerwcu, po czym chęć wejścia do NATO ma ogłosić Szwecja.
Według rozmówców "The Times" członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO stało się "przedmiotem rozmów i licznych sesji" w czasie negocjacji prowadzonych przez szefów MSZ państw Sojuszu w ubiegłym tygodniu. W szczycie szefów MSZ państw NATO, zorganizowanym w Brukseli, brali udział przedstawiciele Szwecji i Finlandii.
Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, zapowiadał już wcześniej, że gdyby oba kraje nordyckie zechciały wstąpić do NATO, wówczas procedura akcesyjna wobec nich byłaby bardzo szybka.
Warto podkreślić, że po wstąpieniu do NATO obu państw, liczba członków Sojuszu zwiększyłaby się z 30 do 32, co miałoby strategiczne znacznie w związku z aktualną agresją Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy.
To haniebne wydarzenie zapoczątkowało szereg ruchów, które w założeniu mają wzmocnić NATO, a osłabić potencjał militarny Rosji. Nie jest tajemnicą, że dołączenie dwóch państw nordyckich, znacznie skomplikuje dalsze działania Władimira Putina.
Stosunek Finlandii oraz Szwecji, odnoszący się do członkostwa w NATO zmienił się w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Działania zbrojne, które trwają nieustanie od 24 lutego, przekształciły się w największy konflikt zbrojny w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej.
Aktualnie w NATO znajduje się 30 państw łącznie z Europy i Ameryki Północnej, których głównym zadaniem jest przede wszystkim skoordynowana współpraca w obszarze miliarnym. Ostatnie rozszerzenie Sojuszu, miało miejsce w 2020 r., kiedy do NATO została przyjęta Macedonia Północna.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Jarosław Kaczyński oskarżył Władimira Putina. Poinformował, że ujawni prawdę ws. Smoleńska
-
Rosjanie znów straszą NATO. Wojska w obwodzie kaliningradzkim postawione w stan gotowości
-
Hostomel: na ścianie zniszczonego budynku Rosjanie umieścili antypolskie graffiti
Źródło: Reuters