Świadczenie nie dla każdego. Tym osobom ZUS cofnie wnioski
Już od 1 stycznia 2025 r. ustawa o rencie wdowiej wejdzie w życie. Dla wielu starszych osób jest to nadzieja na poprawę swojej sytuacji życiowej i materialnej po stracie najbliższej osoby. Renta wdowia spowoduje, że świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną nawet u ok. 2 milionów osób. Jak się jednak okazuje, nie każdy będzie mógł na tym skorzystać. Tym osobom ZUS cofnie wnioski.
Renta wdowia. ZUS może cofnąć wnioski
Wraz z dniem 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy ustawy o rencie wdowiej, które gwarantują pomoc finansową osobom na emeryturze, które straciły małżonków. Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, renta wdowia to wsparcie dla nawet 2 milionów seniorów, którym wzrosną świadczenia emerytalno-rentowe.
Ustawa wprowadza możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, np. emeryturą czy rentą z tytułu niezdolności do pracy, wypłacanym między 1 lipca 2025, a 31 grudnia 2026 roku w wymiarze 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Świadczenie to może być zwiększane w kolejnych latach - informuje resort.
Kto będzie mógł skorzystać z renty wdowiej, a komu ZUS odrzuci wniosek? Zasady są jasne.
Renta wdowia nie dla każdego. ZUS może cofnąć wniosek
Aby ubiegać się o rentę wdowią, należy przede wszystkim osiągnąć wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), mieć razem ze zmarłym małżonkiem wspólnotę majątkową, oraz prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (kobiety w wieku co najmniej 55 lat, mężczyźni w wieku co najmniej 60 lat).
Pierwsze wnioski o wypłatę renty wdowiej będzie można składać już od stycznia 2025 roku, jednak świadczenia będą wypłacane dopiero od 1 lipca 2025 roku, niezależnie od daty złożenia odpowiednich dokumentów. Nie wszyscy jednak będą mogli cieszyć się wypłatą świadczenia. Tym osobom ZUS odrzuci wnioski o rentę wdowią.
Tym osobom ZUS może odrzucić wniosek o rentę wdowią
ZUS może odrzucić wniosek o rentę wdowią z powodu braku uprawnień do otrzymywania świadczenia. Taka sytuacja wydarzyć się może gdy:
- małżonkowie mieli rozdzielność majątkową, byli rozwiedzeni lub żyli w nieformalnym związku,
- nie spełniono kryterium wiekowego,
- senior uzyskał prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego,
- senior ponownie zawarł związek małżeński,
- suma wysokości obu świadczeń emerytalno-rentowych przekracza trzykrotność najniższej emerytury (świadczenie zostaje pomniejszone o kwotę przekroczenia),
- zmarły małżonek nie miał ustalonego prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.
ZOBACZ: ZUS wydał pilny komunikat. Będzie problem z L4