Stowarzyszenie pomagające dzieciom z trzykrotną podwyżką rachunku za gaz. Prosi o pomoc
Wysokie ceny gazu dotknęły stowarzyszenie, które prowadzi świetlicę dla dzieci w Kielcach. Aktywiści zaznaczają, że zostali potraktowani jak przedsiębiorstwo, mimo że prowadzą działalność non-profit. Rachunek jest tak wysoki, że byli zmuszeni poprosić o pomoc. Jednak niewykluczone, że problem uda się rozwiązać inaczej.
Wysokie rachunki za gaz już zrujnowały jedno rodzinne przedsiębiorstwo . O tym, kto zdaniem radnej odpowiada za ten stan rzeczy można przeczytać w tym artykule .
Stowarzyszenie pomagające dzieciom prosi o pomoc w opłaceniu rachunku za gaz
Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o lubelskich dominikanach , którzy przez wysokie ceny gazu znaleźli się "na granicy przetrwania". Tymczasem dzisiaj napływają niepokojące informacje o kolejnych organizacjach , do których trafiły nowe, znacznie wyższe rachunki.
O trudnej sytuacji informuje Dzienny Ośrodek Socjoterapii "Rafael" prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocni w Drodze Rafael na kieleckim Białogonie. Aktywiści świadczą tam nieodpłatną pomoc dla dzieci w wieku szkolnym.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Ośrodek opiekuje się około 45 dziećmi. Podopieczni mogą brać udział w warsztatach i zajęciach dodatkowych. Wolontariusze pomagają im także w odrabianiu lekcji.
W piątek 4 lutego aktywiści umieścili na Facebooku zdjęcie, na którym widać rachunek za gaz. "Kwota nas przeraziła. Mimo że prowadzimy działalność non profit jesteśmy traktowani jak przedsiębiorstwo" , czytamy w poście Ośrodka Rafael Kielce.
Do wpisu dołączyli także apel o pomoc w opłaceniu wysokich rachunków. "Gdyby ktoś z Was zechciał nas wesprzeć w opłacie tej faktury - to będziemy bardzo wdzięczni" , czytamy dalej. Na końcu pojawił się numer rachunku, na który można przelać pieniądze.
Trzykrotna podwyżka. "Trzeba będzie z czegoś zrezygnować"
Dotychczas ośrodek płacił za gaz co najwyżej 2,9 tys. zł. W styczniu 2022 r. otrzymał rachunek opiewający na prawie 10 tys. zł. Agata Czyszczoń, dyrektorka stowarzyszenia, przyznała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że styczniową fakturę uda się zapłacić, ale w kolejnych miesiącach mogą pojawić się problemy. - Trzeba będzie z czegoś, co zaplanowaliśmy, zrezygnować, żeby zapłacić za gaz - ubolewa dyrektorka i dodała, że inne stowarzyszenia zmagają się z identycznym problemem.
Dyrektorka nie kryje rozgoryczenia, ponieważ ośrodek nie zarabia na świadczeniu pomocy dzieciom. - Utrzymujemy się z dotacji i darowizn. Tego typu stowarzyszenia na pewno nie powinny być traktowane jak przedsiębiorcy - przekonywała.
Nowe rozwiązanie może uratować finanse stowarzyszenia
Dyrektorka zapowiedziała, że skontaktuje się z PGNiG Obrót w sprawie wysokiego rachunku. Rozwiązaniem problemów może być ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, która zaczęła obowiązywać 29 stycznia 2022 r.
Nowe prawe zostało wprowadzone w związku ze skargami od spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, szkół, przychodni i domów pomocy społecznej. Instytucje zwróciły uwagę, że ich rachunki za ogrzewanie zwiększyły się bowiem o kilkaset procent.
Klienci, którzy byli dotychczas rozliczani według starego cennika, a podlegają nowej ustawie, muszą złożyć specjalne oświadczenie. Na tej podstawie otrzymają taryfy tak jak gospodarstwa domowe.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Wizyta polityków na Jasnej Górze. W tle pandemiczne obostrzenia
-
Polityczne trzęsienie w rządzie. Ustalono, kiedy podjęte zostaną ważne decyzje
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Facebook, "Gazeta Wyborcza"