Goniec.pl Wiadomości Sondaż ws. Polskiego Ładu. Prawie 41 proc. ankietowanych źle ocenia nowy program
JOHANNA GERON/AFP/East News

Sondaż ws. Polskiego Ładu. Prawie 41 proc. ankietowanych źle ocenia nowy program

9 stycznia 2022
Autor tekstu: Maria Glinka

Z najnowszego sondażu United Surveys przeprowadzonego na zlecenie "Wirtualnej Polski" wynika, że Polski Ład podzielił obywateli. Nowy rządowy program negatywnie ocenia prawie 41 proc. ankietowanych. Ponad połowa uczestników badania nadal nie wie, jak Polski Ład wpłynie na ich dochody.

Wyniki sondażu wskazują, że poglądy zdecydowanie wpływają na ocenę nowego rządowego programu. Grono wyborców Zjednoczonej Prawicy zadowolonych z Polskiego Ładu jest ogromne.

Polski Ład podzielił społeczeństwo

Polski Ład miał poprawić sytuację finansową milionów Polaków. Na razie zamiast stabilizacji pojawił się chaos, za który przepraszał sam premier Mateusz Morawiecki ( więcej tutaj ). O ocenę nowego rządowego programu sondażownia United Surveys poprosiła obywateli. Badanie zostało wykonane na zlecenie WP. Zdania są podzielone.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Tylko 13,2 proc. ankietowanych ma "zdecydowanie dobrą" opinię na temat Polskiego Ładu. " Raczej dobrze" ocenia go 35,5 proc. badanych . Zatem odsetek zadowolonych obywateli oscyluje wokół 48,5 proc. Polaków.

Jednak dość spore jest także grono osób rozczarowanych. 19 proc. respondentów ocenia Polski Ład "zdecydowanie źle". "Raczej złą" opinię na temat zmian ma 21,9 proc. uczestników badania.

Tym samym łącznie 40,9 proc. Polaków nie jest zadowolonych z podatkowej rewolucji zainicjowanej przez Zjednoczoną Prawicę. Z kolei 10,5 proc. uczestników badania nie ma zdania na ten temat.

Polacy nie wiedzą na czym stoją. Zakłopotani nawet wyborcy Zjednoczonej Prawicy

Przed ankietowanymi postanowiono także drugie pytanie: "Czy już wie Pan/Pani jak zmienią się Pana/Pani dochody w związku z Polskim Ładem?" . Odpowiedzi respondentów sugerują, że przekazywanie informacji w tej sprawie pozostawia wiele do życzenia.

Okazuje się bowiem, że aż 54,5 proc. Polaków nie wie, jak Polski Ład wpłynie na ich pensje. Taką wiedzę posiada 45,5 proc. ankietowanych.

Polski Ład jest zbyt skomplikowany nawet dla prawicowego elektoratu. Aż 61 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy przyznało, że nie rozumie założeń nowego programu. Tylko 39 proc. Polaków zdaje sobie sprawę, czy ich wynagrodzenia i emerytury wzrosną, spadną czy pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Więcej osób straci niż zyska na Polskim Ładzie

W trakcie badania pojawiło się także pytanie o wpływ Polskiego Ładu na finanse obywateli. Zaledwie 2,7 proc. ankietowanych przyznało, że rządowy program "zdecydowanie poprawi" ich sytuację materialną. Z kolei 23,2 proc. badanych stwierdziło, że finanse będą "raczej lepsze".

Tym samym 25,9 proc. ankietowanych uważa, że skorzysta na Polskim Ładzie. Aż 91 proc. z tego grona to wyborcy Zjednoczonej Prawicy. Zdecydowanie mniejszy odsetek stanowią wyborcy opozycji - tylko 38 proc.

Jednak sondaż wskazuje wyraźnie - odsetek stratnych będzie większy niż beneficjentów . 21 proc. respondentów oceniło, że po wejściu w życie nowych przepisów ich finanse będą "raczej gorsze". Odpowiedź "zdecydowanie gorsze" wybrało 10,6 proc. uczestników badania. Łącznie 31,6 proc. Polaków uważa, że Polski Ład będzie dla nich niekorzystny.

Z kolei 28 proc. ankietowanych twierdzi, że nowy program w ogóle nie wpłynie na ich sytuację materialną. Aż 14,6 proc. badanych nie wie, jak będą kształtowały się ich finanse po wejściu w życie Polskiego Ładu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

źródło: WP

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport