Goniec.pl Fakty Skarbówka rozsyła Polakom ostrzeżenia. "Wiemy o pana działalności"
Marek BAZAK/East News

Skarbówka rozsyła Polakom ostrzeżenia. "Wiemy o pana działalności"

10 sierpnia 2023
Autor tekstu: Bartłomiej Binaś

Wszyscy podatnicy pracujący bez umowy i bez rozliczania się z podatków mogą otrzymać listy ze skarbówki. Fiskus przestrzega Polaków o obowiązku wywiązywania się z rozliczeń i wie, kto pracuje na czarno. "Urząd skarbowy ma wiedzę o Pana działalności. Powinien Pan zarejestrować działalność gospodarczą i wywiązywać się z obowiązków podatkowych" - tak brzmi treść listu.

Skarbówka wysyła listy do Polaków

Urząd Skarbowy ma prawo i obowiązek ścigać osoby, które nie zarejestrowały działalności gospodarczej, a podejmują działania jak przedsiębiorcy. Fiskus tłumaczy, że listy, które otrzymują niektórzy obywatele to efekt nowych przepisów, które najmocniej dotykają osoby sprzedające w internecie, ale nie tylko. Mowa to również o takich profesjach jak np. „złota rączka”.

Wiele osób wciąż jednak dorabia na czarno, co jest dużym problemem dla budżetu państwa, a także Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, do którego nie wpływają składki.

Sąsiedzi Sylwii Peretti wyjawili, o czym mówi cała okolica. Chodzi o jej zmarłego syna

„Wiemy o pana działalności”

„Urząd Skarbowy wie o świadczonych przez Pana usługach. Powinien Pan niezwłocznie dokonać zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej i wywiązywać się z obowiązków podatkowych. Będziemy monitorować Pana reakcję na to pismo” - tak brzmi treść listu, który skarbówka wysyła do obywateli.

Wszyscy, którzy otrzymali taki list, nie powinni go lekceważyć. Może się okazać, że usługodawca świadczył swoją pracę okazjonalnie, a wtedy w grę wchodzić może działalność nierejestrowana. Ministerstwo Finansów wyjaśnia jednak, że takie listy behawioralne, które otrzymują niektórzy z obywateli, to nie jest akcja ogólnopolska. Urzędy skarbowe nie wysyłają masowo takich pism.

Urząd Skarbowy monitoruje handel w internecie

Wielu usługodawców ogłasza się na portalach społecznościowych lub sprzedażowych, co jest bardzo łatwe do namierzenia dla pracowników Urzędu Skarbowego.

- Znany jest mi przypadek, w którym urząd skarbowy zidentyfikował transakcje na zamkniętej grupie modowej na Facebooku. Generalnie osoby, które sprzedają towary lub usługi w internecie, powinny mieć świadomość, że są tam znacznie bardziej widoczne niż poza siecią. Wystarczy screen korespondencji przesłany przez niezadowolonego klienta i można się spodziewać kłopotów z urzędem - mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Bartosz Mazur z Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe.


Źródło: Goniec/Gazeta Wyborcza

Padła "szóstka" w Lotto. Polska ma nowego milionera
Egzekucja komornicza, dziesięć mieszkań i hodowla jelenia. Co znajdziemy w oświadczeniach majątkowych polityków?
Obserwuj nas w
autor
Bartłomiej Binaś

Redaktor portalu Goniec.pl. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Jako redaktor Gońca dążę do tego, aby czytelnicy otrzymywali najważniejsze i najbardziej rzetelne informacje z Polski i świata. Interesuje się polityką, polską literaturą, a także sportami walki, w szczególności MMA. W wolnych chwilach zarywam noce dla gal UFC.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport