Skarbówka dowie się, ile kosztuje twój samochód i sięgnie po pieniądze
Rząd planuje ułatwienia dla urzędów skarbowym, dzięki którym znacznie szybciej będą pozyskiwać informacje o wartości kupowanych i dziedziczonych aut. Dzięki tym informacjom urzędy dokładnie określą wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn, VAT oraz podatku dochodowego.
Jak donosi portal autokult.pl, na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie informacji podatkowych. Zmianom ulec ma, m.in. zakres danych, które do organów podatkowych przekazują urzędy rejestrujące pojazdy. Dotychczas „skarbówka” nie miała informacji o rodzaju dokumentu leżącego u podstaw przeniesienia własności pojazdu i przede wszystkim o wartości pojazdu wskazanej w tym dokumencie. To się ma wkrótce zmienić.
W nowelizacji jako dokumenty podlegające nowemu obowiązkowi wskazano: umowę sprzedaży, umowę zamiany, umowę darowizny, umowę o dział spadku, umowę o zniesienie współwłasności, fakturę potwierdzającą nabycie pojazdu, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności oraz zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia.
Rząd planuje zmienić przepisy, aby ułatwić pracę urzędom skarbowym. P ozyskiwanie tych danych usprawni dokonywanie czynności sprawdzających bez udziału podatnika. Pozwoli to na wyeliminowanie zbędnego wzywania podatników do złożenia wyjaśnień lub przedłożenia dokumentów w urzędzie skarbowym w szczególności w tych przypadkach, w których nie powstał obowiązek zapłaty podatku lub złożenia deklaracji.
Jak słusznie zauważa autokult.pl, dla osób, które w takich przypadkach postępują zgodnie z prawem, będzie to więc spore ułatwienie. Gorzej będą mieli ci kierowcy, którzy celowo zaniżali wartość auta, aby zapłacić niższy podatek.
Podatek PCC-3
Gdy zwykle kupujemy samochód, dowodem tego faktu jest faktura. Jeśli kupujemy auto używane, to należy zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych. Obowiązek ten spoczywa na kupującym lub obdarowanym (w przypadku umowy darowizny). W przypadku zamiany czynność jest obligatoryjna dla obydwu stron. W ciągu 14 dni od zawarcia umowy należy złożyć w urzędzie skarbowym lub przez Internet druk PCC-3.
W dokumencie określa się wartość pojazdu, na podstawie której wyliczana jest wysokość należnego podatku - wynosi od 2 proc. wartości pojazdu. Jeśli jednak skarbówce wartość ta wyda się zaniżona, urzędnik może zmienić wartość należnego podatku. Po wejściu w życie nowego rozporządzenia sprawdzanie, czy wartość podatku od czynności cywilno-prawnych nie została zaniżona, będzie o wiele łatwiejsze. Będzie się to odbywało automatycznie.
Kara za niedopełnienie obowiązku złożenia druku PCC-3 może być równa nawet 20 minimalnym pensjom. Szybko licząc, w 2022 roku maksymalna kwota kary może wynieść nawet 60 200 zł. W razie wykrycia rozbieżności pomiędzy wartością rynkową pojazdu a kwotą wpisaną na umowie trzeba natomiast dokonać korekty wysokości odprowadzonego podatku.
Rozporządzenie ma wejść w życie trzy miesiące po ogłoszeniu.
Artykuły polecane przez redakcję Moto Goniec.pl:
-
Mając prawo jazdy posiadasz dodatkowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie
-
Przewoził źle zabezpieczony ładunek. Chwilę później doszło do groźnego incydentu
-
Policjant omijał na przejściu dla pieszych. Został ukarany - Wideo
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: autokult.pl