Mazowsze. Samochody pod wodą, zalane piwnice, służby są bezsilne. Potężna nawałnica przeszła nad Wołominem
Gwałtowne burze z ulewnym deszczem, a czasem gradem, przechodzą nad całą Polską. Jednak dzisiaj z ekstremalnymi warunkami pogodowymi zmagają się w szczególności mieszkańcy Mazowsza. Opady deszczu w Wołominie były na tyle rzęsiste, że w niektórych miejscach ulice dosłownie zamieniły się z potoki.
Nawałnice na Mazowszu. Ulice w kilka minut zamieniły się potoki
Gwałtowne burze przeszły już od rana towarzyszą mieszkańcom Mazowsza. W niektórych miejscach opady były na tyle intensywne, że pojawiły się niemałe kłopoty z nadmiarem wody. Tak było m.in. w przypadku Wołomina, gdzie jedna z ulic dosłownie zamieniła się w rzekę. Zdjęcie udostępnił profil "Lubuscy Łowcy Burz".
Alerty przed burzami z gradem i upałem
Jednak w niemal całej Polsce, w tym na Mazowszu IMiGW ostrzegało wcześniej właśnie przed burzami z gradem oraz upałem. Według tych prognoz należy spodziewać się na tym obszarze burz, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 50 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami może padać grad.
- RCB w alercie rozesłanym w czwartek po południu do mieszkańców ostrzegło przed burzami, ulewnym deszczem, silnym wiatrem i lokalnie gradem. Takie zjawiska mogą wystąpić w czwartek, w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek rano. Należy zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe są podtopienia - brzmi alert.
Źródło/IMGW
W weekend nie będzie poprawy. Deszcz, burze i chłód
W najbliższy weekend (9-10 lipca) pogoda również nie dopisze. Synoptycy IMGW już prognozują, że będzie on ponownie stał pod znakiem burz, opadów deszczu oraz niskich, jak na lipiec temperatur . Wszystko przez to, że "prawie cała Polska będzie w zasięgu klina wyżu znad Atlantyku i tylko przejściowo zaznaczą się płytkie zatoki niżowe i strefy frontów atmosferycznych. Z północnego zachodu będzie napływało coraz chłodniejsze powietrze polarne morskie".
W sobotę, 9 lipca najcieplej będzie w województwie kujawsko-pomorskim. W Toruniu i Bydgoszczy termometry wskażą maksymalnie 24 st. Celsjusza . Z kolei turyści spędzający urlop w Zakopanem mogą liczyć tylko na 17 st. Celsjusza. Nad morzem wskazania termometrów będą oscylować w pobliżu dwudziestej kreski powyżej zera. W Warszawie temperatura wyniesie 22 st. Celsjusza, a w Krakowie 21 st. Celsjusza.
W środku lata w Tatrach spadnie śnieg
W niedzielę, 10 lipca warunki termalne będą podobne, jak dzień wcześniej, choć trzeba się liczyć z minimalnym spadkiem temperatur. Tym razem najcieplej będzie we Wrocławiu i Szczecinie (22 st. Celsjusza), a najchłodniej ponownie w Tatrach. Pamiętajmy, że w trakcie najbliższego weekendu, w najwyższych polskich górach ma padać śnieg! Na Rysach odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 8 st. Celsjusza.
W Warszawie i Krakowie termometry pokażą 20 st. Celsjusza. Wystąpienie burz najbardziej prawdopodobne jest w rejonach podgórskich oraz na Podlasiu . Obecnie obowiązuje tam żółty alert IMGW, związany z zagrożeniem burzami, gradem i silnymi opadami deszczu.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Źródło: IMGW, goniec.pl