Goniec.pl
Na ostatnich obradach przed wakacjami Sejm odrzucił propozycję Senatu, dotyczącą 20-procentowej podwyżki dla nauczycieli.

Piotr Molecki/East News

Sejm właśnie podjął decyzję ws. podwyżek dla nauczycieli. Czekają nas strajki?

5 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

Udostępnij:

W trakcie ostatnich przedwakacyjnych obrad, Sejm odrzucił poprawki Senatu o przyznaniu dwudziestoprocentowej podwyżki dla nauczycieli. Sami zainteresowani czekają na decyzję premiera i prezydenta do końca sierpnia. Jeśli rządzący pozostaną przy swojej propozycji 4,4 procent, związkowcy planują powziąć odpowiednie kroki.

20 procent to za dużo?

232 posłów opowiedziało się za odrzuceniem poprawek Senatu, podwyższających do 20 procent, proponowaną przez PiS czteroprocentową podwyżkę pensji nauczycielskiej.

morawiecki Broniarz

Nauczyciele po raz kolejny mają dość. ZNP stawia ultimatum premierowi. "Podwyżki albo protest"

CZYTAJ DALEJ

Przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego czekają na ostateczną decyzję premiera i prezydenta i wyznaczają termin do końca miesiąca. Podkreślają również, iż wszelkie decyzje o ewentualnym strajku zapadną jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego na specjalnym posiedzeniu prezydium związku.

Procent niezgody

Nauczyciele wraz z opozycją, która im wtóruje, zgodnie podkreślają, że proponowane 4,4% podwyżki przy inflacji wynoszącej 15% jest co najmniej niepoważne i urągające wszelkiej godności. Plan rządowy co prawda przewiduje wyższe uposażenie nauczycielskie, dotyczy ono jednak jedynie tych, którzy rozpoczynają swoją karierę zawodową, albowiem w przeciwnym razie pensja ich zeszłaby poniżej tzw. najniższej krajowej.

Milczenie rządzących

Wypowiedzi związkowców wydają się jednak być mocno stonowane. Jak podkreślają zależy im przede wszystkim na dialogu - Naszym celem nie jest strajk, tylko rozmowy i porozumienie się w sprawie wzrostu wynagrodzeń. A te rozmowy zostały zerwane przez ministra Przemysława Czarnka 7 grudnia - mówił w wywiadzie z portalem radiozet.pl, wiceprezes ZNP, Krzysztof Baszczyński. Dziś z kolei problemem pozostaje milczenie - Nie mamy żadnej odpowiedzi. Milczący premier, milczący prezydent – dodawał wiceprezes ZNP.

Bolesny strajk

Związkowcy skierowali specjalną ankietę, w której środowisko miało opowiedzieć się za potencjalnym rodzajem przyjętego strajku. Chociaż głosy rozdzieliły się równomiernie pomiędzy akcją informacyjną na czele z dużą manifestacją w stolicy a uruchomieniem procedur o charakterze zbiorowym, podobnych do tych z 2019 r., to jego dotkliwa porażka raczej wskazuje na ten pierwszy. Wstrzemięźliwość ta wynika niewątpliwie z pamiętnego 2019 r., kiedy to strajkujący nie otrzymali pensji za dni, w których na rzecz strajku opuścili lekcje. W dobie szalejącej inflacji i wysokich stóp procentowych wielu z ówczesnych protestujących nie mogłoby sobie dziś pozwolić na mniejszą pensję.

PiS dostaje, reszta nie

W projekcie budżetu Kancelarii Sejmu na 2023 zaplanowano podwyżkę dla polityków, przewidującą wzrost kwoty bazowej uposażenia poselskiego o 7,8 procent.

Politycy szykują się do kolejnej podwyżki, wiemy ile dostaną

Kolejne podwyżki dla polskich polityków, wyciekły plany rządu. Wiemy, ile dostaną

CZYTAJ DALEJ

W praktyce oznaczałoby to ok. 1 000 zł brutto podwyżki dla posłów i senatorów, 1 600 zł brutto dla premiera i ok. 2 000 zł brutto dla prezydenta. Suchej nitki na propozycji tej nie pozostawiła opozycja, której lider w wypuszczonym spocie wyliczał "kradzieże" oraz "dzielenie się" z rodakami państwowymi pieniędzmi, wyliczając, iż z ustawy rządowej nauczyciele otrzymają aż 152 zł podwyżki.Jak zaznaczają pedagodzy, strajk prędzej podejmą rodzice, którzy zobaczą, jak wielu nauczycieli w szkołach brakuje, bowiem ich dzieci nie będzie miał kto edukować.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

  • Tragedia na Mazurach. Naprawiał betoniarkę, gdy nagle stracił swoje życie

  • Konfederacja chce powołania komisji śledczej ws. śmierci Andrzeja Leppera

  • Jarosław Kaczyński nie miał wątpliwości, złożył Polakom ważną obietnicę. Z jego ust padły niebywałe słowa

Źródło: Goniec.pl/RadioZET.pl/tvn24.pl

Eryk BłaszakAutor

Redaktor portalu Goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: eryk.blaszak@gmail.com

Podobne artykuły

Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Wielkopolska: Tragiczna śmierć 35-latka na dworcu w Mosinie

Czytaj więcej >
IMAGO/Winfried Mausolf/Imago Stock and People/East News

Wiadomości

Najpierw Odra, teraz kolejna rzeka. Znaleziono setki martwych ryb

Czytaj więcej >
KMP Suwałki

Wiadomości

Kombajn zmiażdżył auto, którym podróżowała matka z trojgiem dzieci. Z samochodu prawie nic nie zostało

Czytaj więcej >
Domena publiczna / lek. Filip Zatyka

Wiadomości

Zatrucie Odry. Na chwilę zanurzył rękę w skażonej rzece. Lekarz był przerażony

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Mateusz Morawiecki zaoferował nagrodę za odnalezienie i wskazanie winnego katastrofy ekologicznej

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Przemysław Czarnek wzburzony komentarzem Donalda Tuska ws. podręcznika. Żąda przeprosin

Czytaj więcej >