Goniec.pl Wiadomości Sejm RP przyjął uchwałę w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER Wojciech Okulski/East News

Sejm RP przyjął uchwałę w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej

11 lipca 2023
Autor tekstu: Irmina Jach

W 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej Sejm przyjął ustawę upamiętniającą ofiary zbrodni. Poparli ją wszyscy obecni posłowie. "Zasadnicze znaczenie ma przeprowadzenie ekshumacji, godne pochowanie i upamiętnienie wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich" - podkreślono.

Sejm RP przyjął uchwałę upamiętniającą ofiary Rzezi Wołyńskiej

"11 lipca 1943 roku miała miejsce krwawa niedziela na Wołyniu - kulminacyjny moment Rzezi Wołyńskiej, ludobójstwa zaplanowanego przez przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), mającego doprowadzić do wyniszczenia Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich, części Polesia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. […] Podczas ataków oddziałów OUN i UPA, wspieranych przez część lokalnej społeczności ukraińskiej, zamordowano - często w bardzo brutalny sposób - ponad 100 tysięcy Polaków" - zapisano w ustawie.

Wskazano również, że 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. "Zgodnie z planami przywódców OUN na terenach II Rzeczypospolitej zamieszkałych wspólnie przez ludność polską i ukraińską Polacy mieli zostać wymordowani albo zastraszeni i zmuszeni do ucieczki" - piszą twórcy ustawy.

Nie żyje 3-letnie dziecko. Zakrztusiło się winogronem w żłobku

"Sejm RP pragnie upamiętnić wszystkie ofiary Rzezi Wołyńskiej"

W ustawie zaznaczono ponadto, że "ofiarami ludobójstwa była przede wszystkim ludność wiejska, wielodzietne rodziny, głównie kobiety, dzieci i starcy", a "towarzyszyła temu grabież mienia, likwidacja wszelkich śladów polskości, niszczenie dziedzictwa kulturowego tych ziem, a w szczególności kościołów i innych miejsc kultu". - Ukraińscy szowiniści mordowali także przedstawicieli innych narodowości oraz własnych rodaków - dodano.

" Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie upamiętnić wszystkie ofiary Rzezi Wołyńskiej . Na szczególne uznanie zasługują ci przedstawiciele narodu ukraińskiego, którzy z narażeniem życia przeciwstawiali się popełnianej przez swych rodaków zbrodni" - czytamy.

440 posłów poparło ustawę

"Pojednanie polsko-ukraińskie, budowane od lat przez przedstawicieli obu narodów, musi objąć także uznanie win i upamiętnienie ofiar z lat II wojny światowej. Zasadnicze znaczenie ma przeprowadzenie ekshumacji, godne pochowanie i upamiętnienie wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich" - podkreślają twórcy ustawy.

440 posłów obecnych w Sejmie poparło ustawę. Nieobecnych było 20 posłów, w tym dziesięciu z klubu Koalicji Obywatelskiej, czterech z Prawa i Sprawiedliwości, dwóch z Koalicji Polskiej i Konfederacji, jeden z klubu Polskie Sprawy oraz jeden poseł niezależny.

Bunt w Biedronkach, kasjerzy ujawniają prawdę. "To naprawdę chore"
Wracał z wesela, nie żyje. Właśnie ujawnili, kto był ofiarą wypadku
Tagi: Sejm
Obserwuj nas w
autor
Irmina Jach

Head of newsroom Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport