Sejm przyjął ustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy. Przepadł kontrowersyjny przepis
Sejm przyjął kilkanaście senackich poprawek do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Propozycja dotycząca wprowadzenia bezkarności funkcjonariuszy publicznych i przedsiębiorców, która wzbudziła ogromne kontrowersje, nie została przyjęta. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta.
Ustawa, której celem jest wsparcie obywateli Ukrainy uciekających przed wojną, była procedowana w trybie pilnym. Wszystko z powodu masowego napływu uchodźców. Z najnowszych wyliczeń Straży Granicznej wynika, że od początku wojny w Ukrainie do Polski przyjechało ponad 1,5 mln uchodźców, nie tylko narodowości ukraińskiej.
Sejm odrzucił kontrowersyjną poprawkę zaledwie jednym głosem
W nocy z piątku na sobotę Senat przegłosował 60 poprawek do ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy w związku z wojną, która toczy się w tym państwie. W sobotę nad ranem nad propozycjami senatorów pochylili się posłowie.
Ostatecznie Sejm przyjął kilkanaście poprawek Senatu. Wśród nich znalazła się propozycja o wykreśleniu z ustawy przepisu o bezkarności funkcjonariuszy publicznych i przedsiębiorców.
Do odrzucenia tej poprawki potrzebna była większość 229 głosów. Za jej odrzuceniem zagłosowało 228 posłów, przeciwko było 227, a jeden wstrzymał się od głosu. W głosowaniu uczestniczyło 456 posłów. Decydujące okazało się wstrzymanie od głosu Pawła Kukiza.
Opozycja świętuje. "Za przestępstwa trzeba będzie zapłacić"
Przepis, forsowany przez PiS, wskazywał, że karze mieli nie podlegać sprawcy , w tym samorządowcy , którzy złamali dyscyplinę finansów publicznych i przekroczyli uprawnienia , działając w celu ochrony życia lub zdrowia podczas wojny przeciwko Polsce lub działań zbrojnych lub okupacji na terenie RP, państw członkowskich NATO lub innego kraju graniczącego z Polską. W rezultacie sprawcy mogliby uniknąć odpowiedzialności również w czasie obowiązywania na terytorium Polski stanu wyjątkowego, stanu zagrożenia epidemicznego czy stanu epidemii. Opozycja grzmiała, że w ten sposób rząd chciał ochronić osoby zaangażowane m.in. w aferę respiratorową.
W związku z tym posłowie opozycji nie kryją radości, że udało się odrzucić ten kontrowersyjny przepis. O wielkim sukcesie opozycji pisze na Twitterze Michał Szczerba (Platforma Obywatelska) . Post w tej sprawie zamieścił też Krzysztof Gawkowski (Lewica).
Co zakłada ustawa o pomocy dla obywateli Ukrainy?
Specustawa zakłada, że pobyt Ukraińców na terenie Polski będzie legalny. Po upływie 9 miesięcy pobytu uchodźca będzie mógł starać się o zezwolenie na pobyt czasowy na okres 3 lat.
Dzięki specustawie Ukraińcy będą mogli wnioskować o nadanie numeru PESEL i bez problemu założą Profil Zaufany . Poza tym mają zagwarantowany dostęp do rynku pracy i opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci będą mogli kontynuować kształcenie w polskich szkołach i uczelniach . Ukraińcom należy się także jednorazowa pomoc finansowa rzędu 300 zł.
Na wsparcie będą mogli liczyć Polacy, którzy zapewniają wyżywienie i zakwaterowanie Ukraińcom. Pieniądze będą wypłacane na podstawie wniosków o przyznanie świadczenia. Jego wysokości to 40 zł dziennie na osobę przez 2 miesiące.
Polacy, którzy goszczą Ukraińców, będą mogli składać dokumenty o refinansowanie od 16 marca . Środki będą przyznawane wstecz, od 24 lutego.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Wojna w Ukrainie. Rosja blokuje Instagram, obywatele załamani
-
Wojna w Ukrainie. Putin jest "wściekły". Otrzymał błędne informacje wywiadowcze
-
Wojna w Ukrainie. Donald Tusk podsumował orędzie Andrzeja Dudy. Padły zaskakujące słowa
Źródło: goniec.pl, wp.pl, onet.pl