Sejm przegłosował możliwość konfiskaty aut pijanych kierowców. Wystarczy jeden podpis Andrzeja Dudy
Pijani kierowcy będą tracić swoje auta. W Sejmie przegłosowano reformę Kodeksu karnego, która ma jeszcze mocniej uderzyć w osoby wsiadające za kierownicę pod wpływem alkoholu. Jeśli Andrzej Duda złoży podpis pod dokumentem, nowe przepisy zaczną obowiązywać od nowego roku.
Pijany kierowca poza surowym mandatem będzie tracił również swój samochód ? Tego chcą posłowie, którzy p rzegłosowali specjalne zmiany w Kodeksie karnym .
Nowy bat na nietrzeźwych kierowców trafił w ręce Andrzeja Dudy . Na biurku prezydenta pojawił się dokument, który może namieszać na polskich ulicach, ale także w garażach Polaków . Kto będzie zagrożony utratą samochodu w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu? Wyjaśniamy.
Samochody będą konfiskowane pijanym kierowcom
Od początku 2022 roku polskie drogi przeszły ogromną rewolucję w związku z karami dla kierowców mających za nic przepisy oraz bezpieczeństwo innych uczestników drogi. Sejm zdecydował, iż konieczne jest wdrożenie kolejnych rozwiązań mających wszystkim wybić pomysł wsiadania za kierownicę po spożyciu napoi alkoholowych .
Konfiskata samochodu kierowców, którzy złapani zostali na jeździe z co najmniej 1,5 promila . Sejm chce, by pojazdy były zabierane piratom drogowym także w innych okolicznościach.
Nie tylko badanie alkomatem może pozbawić kierowcę jego samochodu. Posłowie i posłanki przegłosowali w Sejmie reformę Kodeksu karnego , która zakłada, że w przypadku spowodowania wypadku i jednoczesnym posiadaniu 0,5 promila alkoholu we krwi kierowca także straci posiadany samochód. Kolejny wariantem konfiskaty auta jest recydywa dotycząca jazdy pod wpływem alkoholu .
O losie reformy zadecyduje Andrzej Duda
Sejm przegłosował zmianę przepisów i zaostrzenie kar dla pijanych kierowców , jednak kluczowe jest tutaj zdanie prezydenta. Andrzej Duda może uznać, iż nie podpisze dokumenty, gdyż odbieranie kierowcom własności to przekroczenie pewnej granicy.
Od czasu ewentualnego podpisania przez Andrzeja Dudę reformy Kodeksu karnego i zaostrzenia kar dla pijanych kierowców do realnego wejścia nowych przepisów w życie miną trzy miesiące. Znaczy to, że najprawdopodobniej już w lutym pierwsi piraci drogowi stracą samochody .
Konfiskata samochodu pijanego kierowcy: na jakich zasadach?
Wiadomość o zamiarach władzy wobec własności piratów drogowych wywołuje wiele pytań dotyczących kwestii prawnych. Posłowie uważają, że w przypadku, gdy pojazd nie stanowi całościowej własności pijanego kierowcy złapanego na gorącym uczynku, to orzekany będzie przepadek równowartości samochodu .
Równowartość samochodu, czyli co? Reforma Kodeksu karnego zakłada, że za równowartość pojazdu uznano, by wartość widniejącą w polisie ubezpieczeniowej . W przypadku jej braku: średnią wartość rynkową .
Nowe przepisy wskazują zaledwie jeden wyjątek. Dotyczy on kierowców zawodowych , którzy prowadzą pojazdy należące do pracodawcy. W takim przypadku sąd ma orzekać nawiązkę wynoszącą minimum 5000 zł . Pieniądze mają trafiać na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Artykuły polecane przez Goniec.pl
-
Powrócisz do żywych w moment. Genialny sposób na pozbycie się bólu gardła
-
Alarm lotniczy w całej Ukrainie. Wybuchy słychać w obwodzie lwowskim i kijowskim
Źródło: money.pl