Powstanie państwowy operator telekomunikacyjny? Pojawił się nowy projekt ustawy
Zgodnie z założeniami noweli, państwowy operator telekomunikacyjny miałby odpowiadać za sieć strategiczną. Oznacza to, że raczej zwykli obywatele nie skorzystają z usług nowej sieci. Kto będzie zatem objęty infrastrukturą krajowego operatora?
Konkretny cel nowego operatora
Zgodnie z założeniami projektu, nowy operator telekomunikacyjny ma dostarczać usługi na potrzeby związane z bezpieczeństwem państwa, obronnością oraz porządkiem publicznym. Oznacza to, że oferta sieci będzie skierowana do urzędów i instytucji. Co więcej – lista „klientów” została ściśle określona i wymieniona w projekcie noweli.
Nowy operator ma obsługiwać między innymi Kancelarie Sejmu i Senatu, Prezydenta RP, policję, wojsko oraz inne urzędy związane z bezpieczeństwem. Nowelizacja ustanowiła także prawną podmiotowość nowego operatora. Ma on być jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Państwowy operator nie będzie musiał przejmować się stawianiem masztów nadawczych i ciągnięciem kabli, czy światłowodów.
Zgodnie z zapisami zawartymi w projekcie, operator ma działać na częstotliwościach, które z urzędu zapewni mu Prezes UKE, a infrastruktura potrzeba do działania ma zostać zapewniona przez już istniejących na rynku, komercyjnych, operatorów.
Projekt zakłada także furtkę – jeżeli operatorzy komercyjni nie będą chcieli podpisać umowy o udostępnieniu infrastruktury, będzie można ją zastąpić decyzją wydaną przez prezesa UKE.
Konkurencji brak?
Portal TelePolis wykazuje, że nowy operator nie będzie stanowił konkurencji dla istniejących operatorów komercyjnych. Autorzy artykułu, którzy jako pierwsi opisali nowelizację wskazują, że może dojść nawet do swojego rodzaju koegzystencji operatora państwowego i prywatnego w niektórych instytucjach.
Wątpliwości rodzi jednak sposób działania nowego operatora. Nowelizacja w żaden sposób nie odnosi się do kwestii przetargów na operatora, jakie dotychczas urządzały spółki skarbu państwa oraz urzędy i instytucje. Czy operator znajdzie się pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta a także Komisji Europejskiej?
Póki co nie pojawiły się żadne głosy w tej sprawie, jednak temat jest bardzo świeży. Sprawie będziemy się przyglądać wraz z rozwojem technologicznego novum. Cel przyświecający utworzeniu nowego operatora jest jasny – stworzenie bezpiecznego łącza między instytucjami państwowymi i minimalizowanie ryzyka wycieku informacji.
Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:
-
Ile wzrostu mają polscy politycy? Duda, Kaczyński, Morawiecki, Tusk, Wałęsa i inni
-
Emerytura honorowa, czyli nawet 4 tysiące złotych dodatku do podstawowego świadczenia
-
Nieudany biznes Krzysztofa Krawczyka. Kosztował go wiele i doprowadził do kryzysu