Goniec.pl > Wiadomości > Rzecznik Ministerstwa Zdrowia uciął spekulacje o luzowaniu obostrzeń
Monika Majko
Monika Majko 06.05.2021 15:08

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia uciął spekulacje o luzowaniu obostrzeń

logo tekst
goniec.pl

Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że choć obecne dane z Ministerstwa Zdrowia mogą sugerować, że Polska poradziła sobie z kolejną falą pandemii COVID-19, nie jest to czas na łagodzenie obostrzeń. Przedstawiciel rządu podkreślił, że reżim sanitarny jest niezbędny, by ograniczyć ryzyko ponownego gwałtownego wzrostu liczby nowych infekcji.

Rząd nie planuje złagodzenia obostrzeń w najbliższym czasie

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz odpowiedział w piątek na pytania dziennikarzy, dotyczące najnowszych danych ws. stanu epidemii koronawirusa w Polsce. Z raportu wynika, że nasz kraj powoli wychodzi z tzw. trzeciej fali pandemii, a liczba nowych zakażeń zaczęła powoli spadać.

Na Śląsku i Dolnym Śląsku wciąż notuje się 60 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców, natomiast w reszcie kraju wskaźnik ten uplasował się na poziomie około 49,2 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. Jak podkreślił rzecznik resortu zdrowia, jest to mniej, niż w ostatnich dniach.

- Widzimy światełko w tunelu, które może sugerować, że będziemy powoli wychodzić z tej dość dużej trzeciej fali zakażeń. Jeżeli chcemy z optymizmem patrzeć w przyszłość, to nadal musimy trzymać się rygoru sanitarnego - tłumaczył Wojciech Andrisiewicz.

Rzecznik MZ podkreślił, że „dzisiaj nie ma pola do dalszego luzowania obostrzeń, które nas obowiązują” i zaapelował o bezwzględne przestrzeganie reżimu sanitarnego. Jednocześnie zaznaczył także, że dopóki społeczeństwo nie zostanie wyszczepione, Polacy nie powinni spodziewać się zniesienia obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

Polacy liczą nie tylko na zniesienie nakazu osłaniania twarzy, ale również na złagodzenie restrykcji w zakresie działalności handlu i usług. Aktualnie w naszym kraju obowiązuje czasowy zakaz przyjmowania klientów m.in. w zakładach fryzjerskich oraz kosmetycznych, a także hotelach.

Stacjonarnej działalności od wielu miesięcy nie mogą prowadzić również lokale gastronomiczne, a wielu przedsiębiorców znalazło się na skraju wydolności finansowej. Przedstawiciele gastronomów wielokrotnie apelowali do rządu, o złagodzenie restrykcji dla tej branży, na razie jednak nie podjęto żadnych decyzji w tej sprawie.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia informowało o kolejnych 21 130 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 3142 z nich odnotowano na terenie województwa śląskiego, a 2555 chorych pochodzi z rejonu Mazowsza. Poinformowano również o śmierci 682 osób zakażonych wirusem SARS-COV-2.

- Liczba zakażonych koronawirusem 2 642 242/60 612 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - przekazał resort zdrowia w czwartek 15 kwietnia 2021 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Tagi: