Goniec.pl
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o obostrzeniach

Marek BAZAK/East News

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia uciął spekulacje o luzowaniu obostrzeń

16 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia przyznał, że nowe dane resortu ws. rozwoju epidemii koronawirusa w naszym kraju są optymistyczne. Wojciech Andrusiewicz ostro uciął jednak spekulację o ewentualnym łagodzeniu obowiązujących obecnie w kraju obostrzeń sanitarny

Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że choć obecne dane z Ministerstwa Zdrowia mogą sugerować, że Polska poradziła sobie z kolejną falą pandemii COVID-19, nie jest to czas na łagodzenie obostrzeń. Przedstawiciel rządu podkreślił, że reżim sanitarny jest niezbędny, by ograniczyć ryzyko ponownego gwałtownego wzrostu liczby nowych infekcji.

Rząd nie planuje złagodzenia obostrzeń w najbliższym czasie

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz odpowiedział w piątek na pytania dziennikarzy, dotyczące najnowszych danych ws. stanu epidemii koronawirusa w Polsce. Z raportu wynika, że nasz kraj powoli wychodzi z tzw. trzeciej fali pandemii, a liczba nowych zakażeń zaczęła powoli spadać.

Na Śląsku i Dolnym Śląsku wciąż notuje się 60 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców, natomiast w reszcie kraju wskaźnik ten uplasował się na poziomie około 49,2 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. Jak podkreślił rzecznik resortu zdrowia, jest to mniej, niż w ostatnich dniach.

- Widzimy światełko w tunelu, które może sugerować, że będziemy powoli wychodzić z tej dość dużej trzeciej fali zakażeń. Jeżeli chcemy z optymizmem patrzeć w przyszłość, to nadal musimy trzymać się rygoru sanitarnego - tłumaczył Wojciech Andrisiewicz.

Rzecznik MZ podkreślił, że „dzisiaj nie ma pola do dalszego luzowania obostrzeń, które nas obowiązują” i zaapelował o bezwzględne przestrzeganie reżimu sanitarnego. Jednocześnie zaznaczył także, że dopóki społeczeństwo nie zostanie wyszczepione, Polacy nie powinni spodziewać się zniesienia obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

Polacy liczą nie tylko na zniesienie nakazu osłaniania twarzy, ale również na złagodzenie restrykcji w zakresie działalności handlu i usług. Aktualnie w naszym kraju obowiązuje czasowy zakaz przyjmowania klientów m.in. w zakładach fryzjerskich oraz kosmetycznych, a także hotelach.

Stacjonarnej działalności od wielu miesięcy nie mogą prowadzić również lokale gastronomiczne, a wielu przedsiębiorców znalazło się na skraju wydolności finansowej. Przedstawiciele gastronomów wielokrotnie apelowali do rządu, o złagodzenie restrykcji dla tej branży, na razie jednak nie podjęto żadnych decyzji w tej sprawie.

Wczoraj Ministerstwo Zdrowia informowało o kolejnych 21 130 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 3142 z nich odnotowano na terenie województwa śląskiego, a 2555 chorych pochodzi z rejonu Mazowsza. Poinformowano również o śmierci 682 osób zakażonych wirusem SARS-COV-2.

- Liczba zakażonych koronawirusem 2 642 242/60 612 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - przekazał resort zdrowia w czwartek 15 kwietnia 2021 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Monika MajkoAutor

Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Producent poduszek dla niemowlaków The Bobby Company wycofuje swój produkt. Zmarło ośmioro dzieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dziś w nocy dotrze nad Polskę chmura dwutlenku siarki znad wulkanu Cumbre Vieja

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje powstaniec warszawski Henryk Filipski "Jeremi"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rosja: Podczas chrztu ksiądz uderzył głową dziecka o chrzcielnicę. Matka interweniowała

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Tysiące Polaków otrzymuje mandaty z fotoradarów umiejscowionych w nieoznakowanych pojazdach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pomorskie: Mężczyzna utonął w fontannie. Prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu

Czytaj więcej >