Rząd planuje zmienić zasady izolacji
Izolacją domową zostają objęte osoby, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, potwierdzone wykonaniem testu. Chorzy, którzy nie trafiają do izolatorium bądź do szpitala są zobowiązani do pozostania w miejscach zamieszkania. Jeśli nie mają takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne kierują ich do wyznaczonego ośrodka.
Ministerstwo Zdrowia chce zmienić zasady izolacji
Izolacja domowa w warunkach domowych zaczyna się w dniu, w którym pacjent otrzymuje pozytywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Ostateczny czas jej trwania zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem w szpitalu, albo w izolatorium.
Po siedmiu dniach spędzonych w domowym zaciszu lekarz POZ ma obowiązek przeprowadzić telefoniczny wywiad z chorym, by ustalić, kiedy wystąpiły objawy. Na tej podstawie medyk ustala, jak długo musi potrwać izolacja. Z reguły kończy się ona po trzech dniach po ustaniu objawów, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia pierwszych objawów .
Jeśli chory nie wykazuje żadnych objawów choroby, izolacja kończy się po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 . W razie zauważenia nieprawidłowości okres ten może zostać wydłużony przez lekarza.
W poniedziałek 19 kwietnia Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt zmieniający zasady wychodzenia z izolacji po COVID-19 . Są one korzystne zwłaszcza dla osób, które wychodzą z choroby. Pobyt w domu może zostać znacznie skrócony.
W uzasadnieniu projektu podano, że konieczność zmiany rozporządzenia, w zakresie okresów zakończenia izolacji, wynika ze zgłoszonych rekomendacji przez Radę Medyczną przy premierze w związku z „dynamiczną sytuacją epidemiczną”.
Projekt zakłada, że zakończenie izolacji będzie mogło nastąpić 24 godziny po ustąpieniu gorączki, zakończeniu zażywania leków przeciwgorączkowych i ustąpieniu innych objawów klinicznych . Nie stanie się to jednak wcześniej, niż 10 dni od pojawienia się symptomów.
Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu przez szefa Ministerstwa Zdrowia, ze względu na konieczność pilnego wdrożenie rozwiązań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl: