Rosja planuje uruchomienie własnej Wikipedii. Zapewni „wiarygodną wiedzę"
Jak donosi serwis „The Moscow Times" Putin przywrócił pomysł stworzenia rosyjskiej alternatywy dla Wikipedii. Rosyjski odpowiednik ma nazywać się „Znanie” i zapewnić ma obywatelom „wiarygodną wiedzę".
O wznowieniu prac nad rosyjską alternatywą Wikipedii poinformował „The Moscow Times”, powołując się na informację z kreml.ru o spotkaniu prezesa „Znanie” Maxima Drevala z prezydentem Władimirem Putinem. Wcześniej przywódca Rosji miał zapowiedzieć swoje plany w czwartek, 31 marca, kwestionując jakość informacji publikowanych w ogólnodostępnej internetowej encyklopedii.
„Obiektywne, użyteczne, przemyślane, ale też pięknie i po mistrzowsku przedstawione informacje są bardzo poszukiwane, ponieważ nie da się korzystać z samej Wikipedii” – powiedział Putin podczas spotkania z Maximem Drevalem, prezesem sponsorowanej przez państwo firmy Znanie („Wiedza”).
Firma została założona dekretem prezydenckim w 2015 roku i ma za zadanie „ulepszać rosyjskie społeczeństwo”. Jej kluczowy projekt, „Liga Wykładowców”, ma na celu zapewnienie urzędnikom państwowym i innym prominentnym osobistościom platformy do edukacji młodych Rosjan. Dreval miał zagwarantować Putinowi, że wiedza zgromadzona przez zatwierdzonych przez Znanie wykładowców „tworzy bazę, która już staje się alternatywą dla Wikipedii”.
Rosja zażądała od Wikipedii usunięcia „niewiarygodnych informacji” dotyczących „specjalnej operacji na Ukrainie”
Słowa Putina każą sądzić, że Wikipedia wkrótce może dołączyć do listy platform zakazanych przez rosyjskie władze od rozpoczęcia „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie 24 lutego. Na Wikipedia można było znaleźć informacje o wojnie, które kolidują z narracją Kremla. Rosyjski państwowy regulator komunikacji Roskomnadzor wydał we wtorek, 3 maja, ostrzeżenie dla Wikipedii, prosząc platformę o usunięcie „niewiarygodnych informacji” dotyczącej „specjalnej operacji na Ukrainie”.
„Autorzy artykułów publikowanych na Wikipedii celowo wprowadzają w błąd użytkowników, [publikując] wyraźnie nieprawdziwe informacje” - czytamy w wiadomości opublikowanej na oficjalnym kanale Telegram Roskomnadzoru.
Rosyjskie władze po raz pierwszy dodały Wikipedię do prowadzonego przez rząd rejestru zabronionych stron internetowych w 2012 roku , ale portal pozostał dostępny w Rosji pomimo częstych ostrzeżeń i obaw o całkowitą blokadę.
Pierwsze wzmianki o planowanej alternatywie dla Wikipedii pojawiły się w 2014 roku. Teraz gdy informacje zawarte w ogólnodostępnej internetowej encyklopedii kolidują z narracją Kremla, temat powrócił. Serwis „Znanie” ma zostać uruchomiony do 2023 roku.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Rosjanie zabili mamę na oczach jej dzieci. Przechwycono rozmowę rosyjskiego żołnierza
-
Opozycja nazywa go "szkodnikiem", boi się go nawet Kaczyński. Będzie dymisja w rządzie?
-
Matura rozszerzona historia 2022. Arkusze maturalne z historii z lat ubiegłych
Źródło: The Moscow Times