Goniec.pl
Youtube/Polsat

Youtube/Polsat

Rodziny z "Nasz nowy dom" muszą zapłacić specjalny podatek? Sytuacja programu jest coraz gorsza

26 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Sytuacja programu "Nasz nowy dom" jest coraz trudniejsza. Z powodu inflacji gwałtownie rosną ceny materiałów budowlanych, ale to nie jedyne obciążenie. Rodziny, których domy zostały wyremontowane według prawa muszą zapłacić specjalny podatek od wzbogacenia. Z powodu drożyzny, jego wysokość również rośnie. Polsat znalazł jednak sposób.

Katarzyna Dowbor narzeka, ale jednocześnie twierdzi, że wszystko jest jeszcze pod kontrolą. Czy uda się podtrzymać dobrą passę programu i jego żywotność mimo rosnących cen?

Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor radzi Katarzynie Cichopek zachować pokorę. Chodzi o konkurencyjne show gwiazdy

CZYTAJ DALEJ

Rodziny z "Nasz nowy dom" muszą zapłacić specjalny podatek?

"Nasz nowy dom" to program, który naprawdę zmienia ludziom życia. Dzięki pomocy ekipy Polsatu i Katarzyny Dowbor, osoby wybrane do programu mają szansę żyć w o wiele lepszych warunkach niż wcześniej. Okazało się jednak, że takie działanie ma swoją cenę.

Jak wyjaśniła Katarzyna Dowbor w rozmowie z portalem Plotek.pl, z powodu inflacji coraz większym problemem jest zdobycie materiałów do budowy i remontu domów. Sytuacja jest o tyle trudna, że niektóre z potrzebnych rzeczy są w ogóle niedostępne przy zaplanowanym budżecie.

- Niestety, jest drogo, co nas bardzo martwi. Przez to możemy mniej rzeczy zrobić. Mamy wcześniej ustalone kwoty, które są przeznaczone na transze. Musimy się tego trzymać. Mamy jednak bardzo kreatywnych architektów, którzy sobie świetnie z tym radzą. Trzeba zamieniać projekty, bo wielu rzeczy w sklepach nie ma i trzeba na nie czekać - opowiadała Katarzyna Dowbor.

Pomoc jednak też nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Państwo polskie stosuje tzw. podatek od wzbogacenia - to bardzo wszechstronna opłata, która obejmuje osoby sprzedające drogie dobra (jak np. dom czy samochód) lub otrzymują np. darowiznę.

Osoby, którym pomaga "Nasz nowy dom" zazwyczaj nie mają dużych pieniędzy, a ich sytuacja majątkowa nieszczególnie się poprawia. Mimo tego podatek jest konieczny do zapłacenia, a w kontekście rosnących cen, i on staje się wyższy.

Katarzyna Dowbor wyjaśniła, że podatek na szczęście nie spoczywa bezpośrednio na osobach, którym została udzielona pomoc. Kto płaci więc państwu?

Podatek płaci Telewizja Polsat. Także rodzina absolutnie nie płaci tego podatku. Rodzina dostaje nowy dom i nie kosztuje jej ani złotówki - mówiła.

Opłata od darowizny zabiła już niejedną chęć pomocy - często z czegoś takiego wychodzi więcej problemów niż pożytku, a sytuacja wciąż nie została odpowiednio uregulowana przez państwo. Czy to celowe zamierzenie, czy też bubel prawny?

Krzysztof Kowalewski grób/TRICOLORS/East News

Widok grobu Krzysztofa Kowalewskiego ponad rok po śmierci przyprawia o łzy. Zaskakujący widok

Krzysztof Kowalewski był uwielbianym aktorem filmowym, telewizyjnym, teatralnym, kabaretowym i radiowy. Swoją popularność zawdzięczał głównie licznym rolą komediowym. Na filmowym ekranie zadebiutował w 1960 w filmie Aleksandra Forda Krzyżacy, wystąpił w około 120 filmach i serialach telewizyjnych. Uwielbiany aktor zmarł 6 lutego 2021 w Warszawie w wieku 84 lat.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Plotek.pl

Tagi:

Anna DymarczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem studentką historii, naukowo zajmująca się historią Żydów w Polsce i muzealnictwem. Prywatnie zaangażowana w polski fandom fantastyczny. Bliskie są mi kwestie polskiej edukacji, mniejszości oraz nierówności społecznych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: anna.dymarczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

Tak wyglądała 30 lat temu, dziś zna ją cała Polska. Fot. Instagram @kingarusin, kadr z programu TVP1, prod. TVP, wyd. 05.02.1993 r.

Gwiazdy

Tak wyglądała 30 lat temu. Dziś zna ją cała Polska

Czytaj więcej >
Krzysztof Skiba rozlicza gwiazdy z chałtur. Marcin Prokop i Maciej Stuhr zdekonspirowani. Fot. Kapif

Gwiazdy

Krzysztof Skiba wyjawił tajemnicę Prokopa i Stuhra. Na pewno nie będą zadowoleni

Czytaj więcej >
Mama Ginekolog przyjmuje koleżanki poza kolejką na NFZ. Influencerka musiała gęsto się tłumaczyć

Gwiazdy

Mama Ginekolog przyjmuje koleżanki poza kolejką na NFZ. Zaczęła gęsto się tłumaczyć

Czytaj więcej >
Youtube/Michał Wiśniewski

Gwiazdy

Kulisy związku Michała Wiśniewskiego wyszły na jaw. Pola nie miała łatwo

Czytaj więcej >
Paweł Małaszyński pokazał zdjęcie syna. 19-letni Jeremiasz podbił serca internautów

Gwiazdy

Paweł Małaszyński pokazał 19-letniego syna. Przystojniejszy niż ojciec?

Czytaj więcej >
Facebook/Karina i Stefan Koch - rodzeństwo Koch

Gwiazdy

Karina z "Chłopaków do wzięcia" zawstydziła krytyków. Nagranie mówi wszystko

Czytaj więcej >