Goniec.pl Fakty Rewolucja w przepisach od 7 kwietnia. Pracownicy długo na to czekali
Piotr Molecki/East News

Rewolucja w przepisach od 7 kwietnia. Pracownicy długo na to czekali

5 kwietnia 2023
Autor tekstu: Dawid Szczurek

Znowelizowane przepisy o pracy zdalnej zaczną obowiązywać już od 7 kwietnia. Zastąpią zapisy wynikające z dotychczas obowiązującej pracodawców i pracowników ustawy kowidowej. Co ulegnie zmianie i na co warto zwrócić uwagę, chcąc nadal pracować z domu?

W drodze nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej

Aktualne przepisy dające pracownikom możliwość wykonywania pracy zdalnej, to wynik ustawy kowidowej ustanowionej na potrzeby pandemii. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy dostrzegli jednak w tym tymczasowym rozwiązaniu nowe możliwości, przez co wielu z nich tę opcję chciałoby utrzymać na stałe.

Będzie to możliwe za sprawą nowych zapisów, które pojawią się w Kodeksie Pracy. Odświeżone przepisy regulujące zasady pracy zdalnej i hybrydowej zaczną obowiązywać już za kilka dni. Oto najważniejsze zmiany w prawie.

Nie żyje ceniony polski muzyk, znany z kultowych zespołów. Fani są pogrążeni w rozpaczy

Nowelizacja przepisów w Kodeksie Pracy

Według nowych przepisów prace zdalną można całkowicie lub w systemie hybrydowym wykonywać w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą lub w domu. Wystarczające będzie posiadanie środków umożliwiających bezpośrednie porozumiewanie się na odległość .

Co więcej, pracodawca będzie musiał zapewnić nam narzędzia do pracy , a także poniesie koszty ich eksploatacji. Szczegóły rozliczenia eksploatacji urządzeń technicznych oraz kosztów zużycia energii elektrycznej w miejscu wykonywania pracy, strony ustalą wspólnie. Ryczałt lub ekwiwalent będzie musiał uwzględniać obowiązujące na rynku ceny.

Istotne zmiany związane z kontrolą pracownika

Najistotniejsze zmiany dotyczyć będą kontroli pracownika wykonującego pracę poza biurem . Zgodnie z nowymi zapisami, pracodawca będzie mógł skontrolować go w miejscu zamieszkania . W takim przypadku konieczne będzie spełnienie ważnego warunku.

- Taka kontrola będzie przeprowadzana w porozumieniu z pracownikiem i w godzinach jego pracy . Nie będzie więc mogła odbyć się, jeśli nie wyrazi on na nią zgody - tłumaczy Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie InFakt cytowany przez Gazetę Pomorską.

Ekspert dodał, że przestrzeganie zasad BHP może być sprawdzone np. przez u dostępnienie pracodawcy materiałów i narzędzi pracy . Kontrola nie może jednak naruszać prywatności pracownika ani innych domowników.

Źródło: pomorska.pl/o2.pl

Chciała zostać chrzestną, ale ksiądz nie wydał jej zaświadczenia. Powód odbiera mowę
Wdowa po Krzysztofie Krawczyku zdradziła, co włożono do jego trumny. Mało kto o tym wiedział
Obserwuj nas w
autor
Dawid Szczurek

Redaktor portalu goniec.pl. Od zawsze czułem się umysłem humanistycznym, ukierunkowanym w stronę dziennikarstwa. Moją pasją od dziecka jest sport, a w szczególności piłka nożna. Z zainteresowaniem śledzę to, co dzieje się w Polsce i na świecie, dzieląc się informacjami z innymi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport