Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rewolucja na polskich cmentarzach? Rząd szykuje sporo zmian
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 31.10.2022 16:20

Rewolucja na polskich cmentarzach? Rząd szykuje sporo zmian

cmentarz
goniec.pl

Dużo wskazuje na to, że polskie cmentarze czeka w najbliższych miesiącach niemała rewolucja. Jak zapowiedział w rozmowie z PAP, pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda, odpowiedni projekt ustawy ma zostać przyjęty przez rząd jeszcze w tym roku. O jakie zmiany chodzi? Ma powstać między innymi baza danych o grobach, elektroniczna karta zgonu, czy też instytucja koronera. Informacje na ten temat pojawiają się w przededniu dnia Wszystkich Świętych.

Czeka nas rewolucja na polskich cmentarzach?

O planowanych przez rząd zmianach poinformował Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci - Mam nadzieję, że do końca tego roku projekt ustawy zostanie przyjęty przez rząd. Potem trafi do parlamentu i wierzę, że ustawa zostanie uchwalona jak najszybciej. Cel na ten moment jest taki, aby weszła w życie 1 czerwca przyszłego roku - stwierdził w rozmowie z PAP Labuda.

Planowana ustawa miałaby zastąpić tą obowiązującą od 1959 roku. - Potrzebujemy nowego prawa, które będzie odpowiadało współczesnym wyzwaniom. Przez ponad pół wieku tym tematem się właściwie nie zajmowano - podkreślał pełnomocnik.

"Cały proces, od momentu zgonu aż po pochówek, ma być elektroniczny"

Jakie zmiany dokładnie wprowadzałaby nowa ustawa? - Naszym celem jest to, aby cały proces, od momentu zgonu aż po pochówek, mógł być realizowany elektronicznie - wyjaśnił Wojciech Labuda, określając tym samym charakter działań rządu. Jednocześnie pełnomocnik podkreślał, że nie będzie żadnej "rewolucji obyczajowej".

Dotychczasową, papierową wersję karty zgonu, zastąpiłaby jej elektroniczna wersja. Wprowadzone przez lekarza dane, miałyby automatycznie trafiać do państwowych rejestrów.

Podobnie jak w przypadku e-recepty, bliski zmarłego otrzymywać będzie numer karty zgonu. To bardzo uprości obsługę administracyjną. Poszczególne instytucje będą miały dostęp tylko do tych danych, które są niezbędne dla ich działań - mówił Labuda w rozmowie z PAP.

Dodatkowo zdaniem pełnomocnika premiera ds. ochrony miejsc pamięci ma powstać centralna baza danych o cmentarzach i miejscach pochówku. Ma być ona dostępna online, a zawarte w niej będą m.in. mapy cmentarzy, informacje na temat lokalizacji poszczególnych grobów i osobach pochowanych, a także inne dane ważne dla obywateli, w tym termin, do którego grób jest opłacony.

W związku z tym planowany jest także tzw. rejestr cmentarzy, do którego opiekunowie danej mogiły powinni dołączyć w ciągu roku od wejścia ustawy w życie.- Więcej czasu będzie na uzupełnienie informacji o grobach i przekazanie ich do centralnej bazy danych. W tym przypadku przewidujemy czteroletnią vacatio legis. Chcemy, żeby od 1 stycznia 2026 roku ten system w pełni funkcjonował i możliwie wszystkie cmentarze znalazły się w bazie - podkreślał Wojciech Labuda.

Koronerzy

Jedną z najistotniejszych zmian ma być także instytucja koronera. - Koronerzy będą zatrudniani przez wojewodów w zależności od potrzeb w danym regionie. Ważne, żeby byli dostępni 24 godziny na dobę. Wzywać będą mogły ich określone służby, jak policja, a także lekarze rodzinni, np. gdyby mieli problemy ze wskazaniem przyczyny zgonu pacjenta w domu - oznajmił Wojciech Labuda.

Ustawa ma także pochylić się nad pracą zakładów pogrzebowych - To wrażliwa branża, zarówno pod względem etycznym, jak i sanitarnym. W ślad za innymi państwami wprowadzimy limity emisji szkodliwych substancji do powietrza z krematoriów, a także przepisy dotyczące materiałów, z których mogą być produkowane urny i trumny - podsumował pełnomocnik.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: PAP

Tagi: Cmentarz Rząd