Remontowali dworzec PKP, trudno uwierzyć, co znaleźli. Niesamowite odkrycie pracowników
Robotnicy pracujący nad remontem związanym z przebudową Dworca PKP w Rzeszowie dokonali niebywałego odkrycia. W sali dawnej restauracji natrafili na dekoracje ścienną z lat 60. XX wieku. Mozaika stanowi najcenniejszy zachowany w całości element dekoracyjny wnętrza dworca pochodzący z okresu modernizmu.
Drogocenne odkrycie w trakcie remontu
Podkarpacki Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu poinformował, że całość tworzy relief, w którym malarstwo ścienne miesza się z fragmentami zaprawy z zatopionymi w niej kamieniami . Mozaika wykonana została z wielobarwnych otoczaków nasączanych olejami w celu utrzymania w ścianie ich naturalnego połysku i koloru mokrego kamienia.
Fragmenty polichromowane powstały przy użyciu techniki olejnej z zastosowaniem naturalnych pigmentów ziemnych , tj. ochry, ugry i umbry. Powierzchnia obiektu zabezpieczona została warstwą werniksu damarowego, który po latach znacznie pociemniał, przyczyniając się do zmiany pierwotnej kolorystyki.
Nie są znani autorzy kompozycji
Autor mozaiki pozostaje nieznany, natomiast pojawiają się pewne podejrzenia dotyczące jej wykonawcy.
- Nie jest znany autor projektu oraz wykonawca. Ze względu na wymienione wyżej charakterystyczne cechy, tj. zastosowane materiały oraz łączenie mozaiki z malarstwem ściennym, należy przypuszczać, że twórcami kompozycji byli Hanna i Gabriel Rechowiczowie - informuje Elżbieta Wiącek-Lach, konserwator zabytków pełniąca nadzór konserwatorski nad inwestycją.
Kobieta dodała, że wspomniana para tworzyła w dobie modernizmu, a ich monumentalne mozaiki oraz polichromie ozdabiały reprezentacyjne budynki użyteczności publicznej z tego okresu, takie jak "Dom Chłopa" czy Supersam w Warszawie.
Istotne znaczenie dzieła
Odkryta mozaika należy do nielicznych tego typu projektów zachowanych do dziś na terenie Rzeszowa. Kompozycja wykonana została zgodnie z ideą sztuki modernistycznej .
W ramach planowanej inwestycji obiekt poddany zostanie konserwacji technicznej i estetycznej . Przyczynić ma się to do zahamowania procesu destrukcji oraz przywrócenia jego pierwotnych walorów estetycznych.
Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca .
Źródło: o2.pl