Goniec.pl Fakty Radioaktywny pył nad Polską? Państwowa Agencja Atomistyki reaguje
GABRIEL BOUYS/AFP/East News/ Pixabay chriswanders

Radioaktywny pył nad Polską? Państwowa Agencja Atomistyki reaguje

17 sierpnia 2023
Autor tekstu: Jan Jałowczyk

Radioaktywny pył nad Polską? Kalima, czyli piasek znad Sahary właśnie dotarł do Polski. Zjawisko nie jest nowe, ale tym razem w jego składzie stwierdzono pierwiastki promieniotwórcze. Głos w sprawie zabrała Państwowa Agencja Atomistyki.

Radioaktywny pył nad Polską

Kalima jest związana z burzami piaskowymi nad Saharą i transportem pyłów przez wschodnie wiatry. W czasie kalimy na niektórych obszarach Europy, np.: na Wyspach Kanaryjskich widzialność wyraźnie spada, a drobne cząstki pyłu pokrywają ulice, domy i samochody.

W rozmowie z Wirtualną Polską Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski potwierdził obecność zjawiska nad Polską. - Strefa tego pyłu przemieszcza się z południowej części kraju w kierunku północnym - powiedział. Co roku obecność kalimy możemy obserwować na niebie, przybierającym żółtawy kolor oraz na szybach czy karoseriach samochodów, na których osadza się brunatny pył.

Po policyjnym pościgu auto wjechało w drzewo. Na pokładzie sześcioro dzieci i troje dorosłych

Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja

W ostatnich dniach pojawiły się jednak doniesienia, że pył znad Sahary może być radioaktywny. - Nawiewanie saharyjskiego pyłu nad teren Europy jest zjawiskiem cyklicznym. Podobna sytuacja miała miejsce na przełomie lutego i marca 2021 r. Wówczas również pojawiały się doniesienia medialne związane z tym faktem - informuje na swojej stronie internetowej Państwowa Agencja Atomistyki.

- Prowadzone w tamtym okresie w Europie badania laboratoryjne wykazały, że stężenia izotopu Cez-137 (Cs-137) w próbkach pyłu były pomijalne z punktu widzenia narażenia na promieniowanie jonizujące, a wskazania polskiego monitoringu radiacyjnego, w tym wysokoczułych stacji ASS-500, potwierdzały wyniki badań uzyskane przez europejskie laboratoria - czytamy specjalistyczny komunikat.

Na koniec PAA uspokaja. - Reasumując, pył znad Sahary, tak jak w latach ubiegłych, może dotrzeć nad Europę, w tym do Polski. Jednak ilość radionuklidów (izotopów promieniotwórczych) jest w nim niewielka i nie stanowi on zagrożenia radiologicznego dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - dowiadujemy się.

Radioaktywny pył

Z czego wynika obecnośc radioaktywnych cząsteczek? Jak informuje portal elPeriodico, “ najnowsze badania sugerują także odpowiedzialność amerykańskich i sowieckich prób jądrowych z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia ”. W pyle wędrującym znad Sahary były także izotopy cezu związane z katastrofą w Czarnobylu 37 lat temu oraz w Fukushimie w 2011 roku.

Źródło: PAA

Najgorętszy dzień w całym roku. Takich upałów nie było w Polsce od 30 lat
Auto wjechało do przejścia podziemnego w Poznaniu. Kierowca walczy o życie
Obserwuj nas w
autor
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport