Przykre wieści dla seniorów. Chodzi o czerwcowe emerytury
Czerwcowe emerytury od wielu miesięcy są solą w oku polskich seniorów. Osiem miesięcy temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pokrzywdzonym należy się wyrównanie krzywd. Ministerstwo Rodziny kilka dni temu wydało rozczarowujące oświadczenie.
Czerwcowe emerytury pozostają problemem
Czerwcowe emerytury to efekt niekorzystnego działania zasad waloryzacji. Seniorzy, którzy zakończyli aktywność zawodową w czerwcu 2009-2019, otrzymali zaniżone świadczenia . Przeciętnie mogli liczyć na 200-300 zł mniej niż ich rówieśnicy.
Po czasie, w 2021 roku, przepisy zostały poprawione. Na mocy nowych zasad, czerwcowe emerytury miały być rozliczane według majowych zasad, jeśli to byłoby korzystniejsze dla przechodzącego na emeryturę. Obowiązywały jednak seniorów, którzy kończyli aktywność zawodową właśnie w tym roku. Na wyrównanie czeka 100 tys. osób .
Czerwcowe emerytury bez rozwiązania przez jednego sędziego?
W listopadzie 2023 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pokrzywdzonym emerytom należy się rekompensata . Po czasie wyszło jednak na jaw, że w składzie sędziowskim znajdował się sędzia dubler Justyn Piskorski. Jego wyroki mogą być podważane.
Sejm RP uchwałą z 6 marca 2024 roku w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015–2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego stwierdził, że uchwała Sejmu RP z 15 września 2017 roku w sprawie wyboru sędziego Trybunału Konstytucyjnego (dot. Justyna Piskorskiego) została podjęta z rażącym naruszeniem prawa, a tym samym pozbawiona jest mocy prawnej i nie wywołuje skutków prawnych — odniósł się do sprawy wiceminister rodziny Sebastian Gajewski.
ZOBACZ TAKŻE: Przemysław Babiarz zawieszony przez TVP. Poprosiliśmy o komentarz, odpowiedział jednym zdaniem
Czerwcowe emerytury. Ministerstwo Rodziny wciąż analizuje
Z oświadczenia wynika, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wciąż analizuje problem czerwcowych emerytur. Nic nie zapowiada jednak rychłego rozwiązania problemu.
W ocenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest to zagadnienie ważkie, wymagające namysłu i podjęcia odpowiednich działań. W resorcie trwają prace i analizy o charakterze prawnym, ekonomicznym i organizacyjnym, mające na celu wypracowanie najlepszego rozwiązania tej kwestii — dodał Sebastian Gajewski.