Przykra niespodzianka dla emerytów w Polskim Ładzie. Nie będzie 14. emerytury
Początkowe problemy z Polskim Ładem to niejedyna niemiła niespodzianka, jaka czeka na Polaków w tym roku. Wielkim zaskoczeniem dla emerytów może być fakt, że nie otrzymają oni 14. emerytury. W zamian za to rząd proponuje podwyższoną składkę zdrowotną i gigantyczną inflację.
Choć Polski Ład miał być wielkim sukcesem Zjednoczonej Prawicy, nie wszystko poszło po myśli rządzących i ostatecznie projekt pogrążył plany Jarosława Kaczyńskiego na przyspieszone wybory.
Pierwsze problemy pojawiły się tuż po wprowadzeniu nowej reformy podatkowej w życie, kiedy to niższe uposażenia dostali nauczyciele, mundurowi i emeryci, a później było tylko gorzej.
Niemiła niespodzianka dla emerytów w Polskim Ładzie
Okazuje się, że dotychczasowe wpadki związane z Polskim Ładem to tylko wierzchołek góry lodowej. Kolejny cios może spaść wkrótce na seniorów, którym już teraz nie żyje się w Polsce najlepiej.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
O ile w zeszłym roku sytuację budżetową emerytów ratowały trzynasta i czternasta emerytura, o tyle w tym roku nie ma co liczyć na tzw. "czternastkę". Dokładając do tego wzrost cen gazu i prądu oraz potężną inflację, która "zjada" nasze dochody, to istny koszmar dla najuboższych.
- Wielką niespodzianką będzie to, że nie ma czternastej emerytury. To niby zostało powiedziane na początku roku, ale czego się obawiam, że kiedy miliony emerytów zorientują się, że co prawda otrzymali jedną emeryturę w prezencie w postaci obniżonego podatku - ale z podwyższoną składką zdrowotną - ale nie dostaną "czternastek", to przed wyborami będzie nas czekać kilkanaście miliardów wydanych z budżetu, by "czternastki" magicznie wróciły - ocenił w programie "Money. To się liczy" Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan. Czternasta emerytura była wypłacana w 2021 roku. Jesienią dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości.
Rzecznik rządu Piotr Muller na początku stycznia oznajmił, że w 2022 roku świadczenia nie będzie, bo z założenia miało być ono jednorazowe. Jednakże w 2019 r. podczas konwencji w Płocku, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiadał, że w 2021 r. będą 14. emerytury "na stałe".
Tadeusz Kościński nie jest już ministrem finansów
Od wielu tygodni dziennikarze dopytywali członków rządu o to, czy ktoś poniesie odpowiedzialność za ogromne błędy w Polskim Ładzie, jednak ci zapewniali tylko, że wszystko zostanie naprawione i robili dobrą minę do złej gry.
W końcu zaczęły pojawiać się pierwsze przecieki, mówiące o tym, że posady mogą stracić ważni politycy z ministerstwa finansów, a nawet sam premier Morawiecki , za czym opowiedziała się nawet w jednym z sondaży większość oburzonych obywateli .
W tym tygodniu dowiedzieliśmy się w końcu, że dymisję złożył szef resortu finansów Tadeusz Kościński , a decyzję tę zaakceptował nie szef polskiego rządu, a kierownictwo PiS.
- Patrząc na tę ekipę polityczną to prawie mi żal, a to z tego powodu, że choć jest to osoba, która podpisała się pod bałaganem Polskiego Ładu, to z drugiej strony jednak był to jeden z niewielu ministrów, z którym mogliśmy się spotykać i rozmawiać - powiedział Witucki.
Póki co nie wiadomo jeszcze, kto zastąpi Kościńskiego. Do czasu wyboru nowego ministra jego funkcję będzie sprawował Mateusz Morawiecki . Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zapowiedział w Polsat News, że będzie to osoba spoza gabinetu premiera. To tylko podsyciło plotki mówiące o tym, że duże szanse na objęcie stanowiska ma prezes ZUS Gertruda Uścińska.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Pekin 2022. Kamil Stoch skomentował dzisiejszy konkurs. "Przespaliśmy okres"
-
AgroUnia zorganizowała wielkie protesty rolników w całej Polsce
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: money.pl