Przemysław Czarnek: "Wychowanie do życia w rodzinie będzie priorytetem"
Minister edukacji jest uczestnikiem XI Ogólnopolskiego Kongresu Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie, który odbywa się w Częstochowie. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną spotkanie odbywa się w trybie niestacjonarnym.
Minister edukacji chce zwiększyć rangę WDŻ
- Wczoraj mieliśmy spotkanie tutaj z nauczycielami-konsultantami, którzy opiekują się nauczycielami wychowania do życia w rodzinie. Dziś w gronie wszystkich nauczycieli, którzy zechcieli wziąć udział w tym kongresie, będziemy rozmawiali na temat przyszłości tego przedmiotu, przedmiotu niezwykle ważnego - mówił Przemysław Czarnek.
Szef resortu zapowiedział, że w dokumencie „Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa” WDŻ będzie kierunkiem priorytetowym w roku szkolnym 2021/2022. Każdego roku minister edukacji ogłasza podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej na nowy rok szkolny. Do wydania dokumentu zobowiązuje go Prawo Oświatowe.
W rozporządzeniu wprowadzono zmiany, które zakładają utworzenie dziesięciu ośrodków, w których nauczyciele będą mogli się kształcić i uzyskiwać uprawnienia nauczyciela wychowania do życia w rodzinie . Wiedza będzie przekazywana na podstawie nowej podstawy programowej.
- Dzisiaj, w dobie kryzysu rodziny, pogłębionego rozmaitymi postulatami rewolucji kulturalnej, seksualnej, rewolucji można powiedzieć wprost komunistycznej, którą widzimy niekiedy na polskich ulicach, kształcenie dzieci i młodzieży w polskich szkołach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na temat tego, czym jest rodzina, na temat tego, jak fundamentalne znaczenie mają wartości wpisane w konstytucji: małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo, rodzicielstwo jest po prostu przejawem naszej solidarności z przyszłymi pokoleniami - mówił Przemysław Czarnek.
Podkreślił jednocześnie, że „nauczyciele wychowania do życia w rodzinie w polskich szkołach muszą zyskać jeszcze większą rangę i jeszcze większą wagę, bo od tego zależy przyszłość naszego społeczeństwa i przyszłość naszego państwa”.
To niejedyna zmiana - podczas niedzielnej wizyty na Jasnej Górze, w ramach Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, ogłosił powołanie nowej dyscypliny naukowej, jaką jest biblistyka. Działanie ma pomóc w rozwoju jakości kształcenia w tym zakresie.
Uważacie, że położenie szczególnego nacisku na naukę wychowania do życia w rodzinie i biblistyki jest dobrym pomysłem? A może tego typu zajęcia powinny odbywać się poza murami placówek edukacyjnych, na przykład w salkach przykościelnych?
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl: