Goniec.pl Finanse Przemysław Czarnek ogłosił powstanie programu wsparcia dla studentów
Piotr Molecki/East News

Przemysław Czarnek ogłosił powstanie programu wsparcia dla studentów

5 października 2021
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Tegoroczni studenci pierwszego roku będą mogli skorzystać z nowego programu zachwalanego przez Przemysława Czarnka. Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) wyda na niego około 36 mln złotych. Już teraz po pieniądze na specjalne zajęcia wyrównawcze dla pierwszoroczniaków zgłosiło się 170 uczelni wyższych w całym kraju, zarówno te prywatne, jak i publiczne.

- Koszty przeprowadzenia przez uczelnie dodatkowych zajęć dla studentów zostaną sfinansowane przez MEiN. Na ten cel przeznaczamy ok. 36 mln zł - przekazał resort edukacji we wtorek 5 października.

Przemysław Czarnek zorganizował konferencję informująca o specjalnym programie. Jest ono skierowane do studentów pierwszego roku i związane jest bezpośrednio z nauką zdalną w ostatnich semestrach.

36 mln złotych na zajęcia wyrównawcze dla studentów

- Chcemy, aby uczniowie, którzy przez ostatnie 3 semestry mieli wyłącznie naukę zdalną, mogli również skorzystać z dodatkowych zajęć, tym razem organizowanych przez uczelnie - zadeklarował we wtorek Przemysław Czarnek.

Wydatek zaplanowany przez MEiN nie jest mały, ale ma pomóc w nadrabianiu braków po okresie nauczania zdalnego z domu. Zasady organizacji zajęć wyrównawczych dla nowych żaków jest prosty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pieniądze na zorganizowanie zajęć przeznaczone zostaną dla uczelni, które wyrażą chęć uczestniczenia w innowacyjnym projekcie. Dodatkowo wymagane jest, by zajęcia wyrównawcze zaczęły odbywać się już w październiku. Zakończą się one w grudniu 2021 roku.

Każda grupa nie może liczyć więcej niż 25 uczestników. MEiN wskazuje również, że na poszczególną grupę przypadać ma 30 godzin lekcyjnych . Już teraz do ministerstwa Przemysława Czarnka zgłosiło się 170 uczelni chcących partycypować w projekcie.

Dodatkowe zajęcia mogą okazać się konieczne

Świeżo upieczeni studenci 1 października przekroczyli mury uczelni. Od trzech semestrów zmagali się jednak z nagłą zmianą sposobem nauczania. Widoczne było to w wynikach naukowych, co zgłaszali nie tylko oni sami, ale również nauczyciele oraz rodzice.

W związku z pandemią i utrudnionym prowadzeniem zajęć lekcyjnych resort edukacji zdecydował o złagodzeniu poziomu trudności matury . Na uczelniach nie ma mowy o specjalnym traktowaniu najmłodszych roczników, dlatego też możliwość zdobycia niezbędnej na uczelni wyższej wiedzy wydaje się atrakcyjna zarówno dla młodych studentów, jak i samej instytucji.

Oficjalnie komunikat na temat zajęć wyrównawczych finansowanych przez MEiN jest jasny: nie są obowiązkowe. Nie będą one objęte programem studiów wymaganym do zaliczenia roku.

- Zajęcia wspomagające dla studentów będą aktywne od października do grudnia, a ich zakres należy do decyzji rektorów uczelni. Chcemy, aby młodzi ludzie, którzy mieli wyłącznie naukę zdalną, mogli mieć zajęcia dodatkowe - wyjaśniał podczas wtorkowej konferencji Przemysław Czarnek.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: MEiN

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport