Goniec.pl Wiadomości Przemysław Czarnek ma nowy projekt, od 1 września zmiany w podstawach programowych
Pawel Wodzynski/East News

Przemysław Czarnek ma nowy projekt, od 1 września zmiany w podstawach programowych

25 maja 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Przemysław Czarnek ma kolejny pomysł na zmiany w polskich szkołach. Minister edukacji przygotowuje pakiet zmian, które mają zacząć obowiązywać już od 1 września. MEiN już zaprezentowało projekt, gdzie rozszerzeniu uległa podstawa programowa przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa, to jednak nie wszystkie zmiany. Dotyczą one również nauczania języka niemieckiego.

Uczniowie i rodzice muszą przygotować się na kolejne zmiany od nowego roku szkolnego 2022/2023 . Przemysław Czarnek i jego resort ogłosili projekt modyfikacji podstawy programowej .

Zmiany w szkołach od 1 września, Przemysław Czarnek ma nowy plan

Minister edukacji i nauki chce, by dzieci i młodzież uczyły się od 1 września więcej o bezpieczeństwie . Projekt Przemysława Czarnka zakłada, że podstawa programowa przedmiotu "edukacja dla bezpieczeństwa" (EDB) zostanie rozszerzona .

W środę projekt Ministerstwa Edukacji i Nauki trafił do społecznych konsultacji. Wszystko wskazuje na to, że już za kilka miesięcy: od 1 września wejdzie w życie . Taki termin określił Przemysław Czarnek, który chce, by nowe podstawy zaczęły obowiązywać od roku szkolnego 2022/20223.

O jakich projektach mowa? Resort edukacji konsultuje obecnie projekt nowelizacji rozporządzenia regulującego podstawy programowe kształcenia w liceach ogólnokształcących , technikach oraz szkołach branżowych II stopnia .

Zmiany proponowane przez Przemysława Czarnka nie są przypadkowe. Minister edukacji w związku z wybuchem wojny w Ukrainie chce poszerzyć wśród młodzieży wiedzę na temat obronności .

Od 1 września uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli wiedzieć więcej o obronności państwa , nabyć umiejętności strzelectwa , czy przygotować się do radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi .

MEiN uważa, że zmiany w szkołach są potrzebne

W uzasadnieniu projektu zmian podstawy programowej EDB znaleźć można zapewnienie resortu Przemysława Czarnka, że zmiany są niezbędne. - Wzrastające zagrożenie bezpieczeństwa państwa wymaga uzupełniania celów kształcenia i treści nauczania - czytamy.

To jednak nie koniec możliwych rewolucji w szkołach od 1 września . Projekt resortu edukacji zakłada bowiem, że od roku szkolnego 2022/2023 również zakres nauczania podstaw pierwszej pomocy będzie szerszy. Ma on zostać uzupełniony o znajomość zasad pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej .

Co więcej, " edukacja zdrowotna " ma zniknąć całkowicie. W jej miejsce zgodnie z pomysłem Przemysława Czarnka ma pojawić się " edukacja obronna ". Wśród wymagań resortu w tej tematyce znaleźć można: cyberbezpieczeństwo w wymiarze wojskowym , reagowanie w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi , czy szkolenie strzeleckie .

Szkoły, które nie mogą pochwalić się dostępem do strzelnic, nie zostały pominięte. Takie placówki otrzymają wiadomość, że... mają czas na przygotowanie się do organizowania takich zajęć, gdyż od roku szkolnego 2024/2025 będzie to obowiązek .

Mniej czasu na język niemiecki

Nie tylko wojna zmieniać ma jednak polską szkołę. Przemysław Czarnek w najnowszym projekcie wskazał, że od 1 września 2022 r. w szkołach będzie mniej godzin nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej .

Wynika to z lutowej nowelizacji rozporządzenia. Od nowego roku szkolnego zamiast trzech godzin języka niemieckiego w tygodniu będzie to zaledwie godzina .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP, Radio Zet

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport