Prosty błąd może wpędzić cię w kłopoty. Codziennie popełnia go zatrważająca liczba kierowców
Nie od dziś wiadomo, że część obowiązujących przepisów ruchu drogowego jest szczególnie zawiła, a wręcz zagmatwana. Spore grono zmotoryzowanych w dalszym ciągu nie zdaje sobie sprawy, że ta z pozoru normalna czynność może być przyczyną otrzymania surowego mandatu.
Kierowcy mają wyraźny problem z obowiązkiem jazdy prawą stroną jezdni.
Warto podkreślić, że naszym kraju nie tylko zbyt wolna jazda lewym pasem jest niedopuszczalna . Obowiązujące przepisy jasno i klarownie wskazują, że również zbyt długie korzystnie z tej strony jezdni, w sytuacji, gdy prawy pas jest wolny, jest oznaką łamania przepisów.
Kierowcy w Polsce do najbardziej przepisowych na pewno nie należą. Głównym problemem jest zbyt szybka, wręcz piracka jazda. Jak się okazuje, nie trzeba pędzić jak szalony, by narazić się na poważne kłopoty. W przypadku tego wykroczenia mała liczba kierujących zdaje sobie sprawę, że łamie obowiązujące prawo.
Ile wynosi mandat w przypadku tego wykroczenia?
W tym konkretnym przypadku o wysokości kary decyduje interpretacja policjanta, który przeprowadza interwencje. Może on ukarać kierowcę mandatem w wysokości 150 zł i 2 punktach karnych.
Na terenie Polski obowiązuje ruch prawostronny.
W praktyce oznacza to, że kierowca ma obowiązek trzymać się prawej krawędzi jezdni, a pas środkowy czy pas lewy służy przede wszystkim do manewru wyprzedzania. Po wykonaniu tego manewru należy powrócić na prawy, skrajny pas.
W tym przypadku również drogi trzy-, czy czteropasmowe również nie stanowią wyjątku . Oczywiście, gdy wyprzedzamy, zmieniamy pas do wykonania manewru, ale później wracamy na prawy pas.
Wyjątki są także wtedy, gdy np. stoimy w korku, wówczas wykorzystuje się każdy możliwy pas, aby jak najszybciej rozładować zator i usprawnić ruch. Kolejny przykład to np. kolumna TIR-ów na prawym pasie, czy kierowcy jadący z niższą prędkością niż my.
Art. 16 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym w jasno i klarownie mówi, że:
1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny. 2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze. 3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni . 4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Katarzyna Dowbor wróciła do jednego z uczestników "Nasz nowy dom". Nie kryła przerażenia
-
Wieści o rzekomym rozwodzie Lewandowskich w niemieckich mediach. Jest komentarz do plotek
-
Fabienne Wiśniewska zdradziła prawdę o rodzinie Michała Wiśniewskiego
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Autokult.pl