Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Prognoza pogody aż do czerwca. W kwietniu duża zmiana
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 12.02.2024 13:29

Prognoza pogody aż do czerwca. W kwietniu duża zmiana

parasolka deszcz ulica mapa
Erik Witsoe/Unsplash.com, IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej stworzył eksperymentalną prognozę pogody na wiosnę 2024 roku. Sprawdzono, jak będą wyglądać najbliższe cztery miesiące. Warto zwrócić szczególną uwagę na kwiecień i czerwiec, które będą odstępstwem od wieloletniej normy.

Prognoza pogody na najbliższe cztery miesiące

Jakiej pogody możemy się spodziewać wiosną 2024 roku? Sprawdzili to meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prognoza długoterminowa obejmuje marzec, kwiecień, maj i czerwiec.

Astronomiczna wiosna rozpocznie się 20 marca, natomiast kalendarzowa – 21 marca. Zdaniem ekspertów z Centrum Modelowania Meteorologicznego średnia temperatura powietrza w marcu nie będzie odbiegać od normy wieloletniej z lat 1991-2020. Podobnie będzie z sumą opadów atmosferycznych w przeważającej części kraju. Odstępstwo od normy wieloletniej nastąpić ma jedynie w województwach dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. To właśnie tam suma opadów może być większa w porównaniu do standardowego pomiaru.

Ważny komunikat Sztabu Generalnego. Akcja zacznie się 12 lutego

Pogoda w kwietniu może zaskoczyć

Co ciekawe, meteorolodzy zauważyli pewne odstępstwo od normy w przypadku kwietnia. Średnia miesięczna temperatura powietrza najpewniej będzie niższa niż to, do czego się przyzwyczailiśmy w ostatnich latach. Średnio zobaczymy od 5,3 st. C w Zakopanem do 10 st. C w Zielonej Górze. Kwiecień ma być miesiącem z większą ilością opadów w porównaniu do poprzednich lat.

Eksperci z Centrum Modelowania Meteorologicznego przewidują, ze w maju pogoda się ustabilizuje. Dla całej Polski prognozowane jest zachowanie wieloletniej normy względem zarówno średniej miesięcznej temperatury powietrza, jak i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych.

Prognoza pogody na czerwiec. Będzie cieplej niż w ostatnich latach

Kolejnego odstępstwa od normy należy spodziewać się w czerwcu. Według prognoz będzie to miesiąc zarówno ciepły, jak i mokry. Średnia miesięczna temperatura powietrza kształtować będzie się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Tak samo będzie w przypadku miesięcznej sumy opadów atmosferycznych.

Źródło: Radio ZET, Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW.

Tagi: Pogoda IMGW