Prezydent Rafał Trzaskowski przekazał właśnie druzgocące wieści. Zmarły dwie wyjątkowe osoby
W poniedziałek, 30 maja, prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski opublikował w sieci bardzo smutny wpis, w którym poinformował internautów o śmierci dwóch osób uczestniczących w Powstaniu Warszawskim.
- Bardzo smutne wiadomości. Miasto Stołeczne Warszawa straciło kolejnych dwoje bohaterów, uczestników Powstania Warszawskiego. Odeszli od nas Jolanta Kolczyńska „Klara”, łączniczka z batalionu „Chrobry II” oraz Stefan Laube „Adam”, strzelec z batalionu „Sokół". Cześć Ich pamięci - czytamy we wpisie prezydenta stolicy .
Nie żyje Jolanta „Klara” Kolczyńska z domu Zawadzka. Walczyła w Powstaniu Warszawskim
Jolanta Zawadzka urodziła się 16 listopada 1928 r. (zm. 29 maja 2022 r.) w rodzinie profesora ekonomii oraz malarki i pedagoga. Jej ojciec został aresztowany w 1940 r.
Działalność konspiracyjną podjęła już dwa lata później, transportując broń do oddziałów partyzantki. 1 sierpnia 1944 r. zgłosiła się do Zgrupowania Chrobry II, gdzie została zaprzysiężona i rozpoczęła służbę jako łączniczka pod dowództwem ppor. Leonarda Kancelarczyka, ps. Jeremi.
Przez cały okres powstania przenosiła meldunki, m.in. do gen. Bora-Komorowskiego.
Podczas jednej z akcji została lekko ranna w nogę pociskiem rozpryskowym. Po kapitulacji powstania zgodnie z rozkazem dowództwa opuściła Warszawę z ludnością cywilną, ponieważ nie miała jeszcze ukończonych 16 lat.
Kobieta trafiła do obozu przejściowego w Ursusie. Następnie przedostała się do Komorowa, gdzie kontynuowała naukę w Gimnazjum i Liceum Żeńskim im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej. W 1947 roku powróciła z rodziną do Warszawy .
Nie żyje Stefan Laube pseud. „Adam”. Strzelec z batalionu "Sokół"
Stefan Laube pseud. „ Adam ” (ur. 3 maja 1930 w Szadku koło Zduńskiej Woli, zm. 26 maja 2022 r.) był polskim farmaceutą, działaczem konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej, uczestnikiem powstania warszawskiego, pułkownik WP w stanie spoczynku oraz działaczem kombatanckim.
Od 1933 mieszkał wraz z rodzicami w Warszawie, gdzie przed wojną uczęszczał do szkoły powszechnej im. Mikołaja Reja.
W trakcie okupacji niemieckiej uczestniczył w tajnych kompletach, a od 1943 należał również do Szarych Szeregów. W powstaniu jako ochotnik służył w charakterze łącznika w I Kompani Szturmowej w ramach Batalionu Szturmowego „Sokół” Korpusu Bezpieczeństwa. W tym samym batalionie służyli także jego dwaj starsi bracia: kpr. podch. Janusz Laube pseud. „Zbigniew Oleśnicki” (1926–1985) oraz strz. Jerzy Laube pseud. „Zerwikaptur” (1928–2005).
Po upadku powstania trafił do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie uciekł z transportu więźniów pod Częstochową. Do Warszawy powrócił w 1945.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Ambasador Rosji znów oczernia Polskę. "Warszawa oczekuje za to pieniędzy"
-
ZUS: Mija termin złożenia dokumentów o tzw. "żłobkowe" z wyrównaniem. Można stracić 2000 złotych
Źródło: Wikipedia, Goniec.pl