Prezydent podpisał ustawę zaopatrzeniową. Zmiany w emeryturach żołnierzy i funkcjonariuszy
Emerytowani żołnierze i funkcjonariusze, którzy wstąpili do służby w konkretnych latach, będą mogli uwzględnić okres pracy cywilnej w wysłudze. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zaopatrzeniową, która reguluje tę kwestię. Nowe przepisy dotyczą m.in. policjantów, strażaków, funkcjonariuszy SOP, ABW, CBA i Straży Granicznej.
Żołnierze i funkcjonariusze, o których mowa w ustawie, będą mieli dwie możliwości przy przechodzeniu na emeryturę.
Ważne zmiany dla żołnierzy i funkcjonariuszy. Jest podpis prezydenta
Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Regulacja dotyczy: żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej.
Zgodnie z zapisami ustawy funkcjonariusze i żołnierze, którzy zostali przyjęci do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. będą mogli uwzględnić w wysłudze emerytalnej czas pracy cywilnej. To spora zmiana, ponieważ obecnie ich świadczenia są wyliczane tylko za okres służby , co wynika z reformy sprzed lat.
Dwa warianty przyznawania emerytury
Żołnierze i funkcjonariusze, którzy zdecydują się przejść na emeryturę, mają do wyboru dwie ścieżki. Po pierwsze, będą mogli doliczyć staż cywilny do wysługi. W takiej sytuacji ma im przysługiwać tylko emerytura mundurowa.
Za każdy rok pracy cywilnej doliczanej do wysługi będzie obowiązywał wskaźnik zwiększenia podstawy wymiaru emerytury w wysokości 1,3 proc. Z pierwszej opcji będą mogły skorzystać tylko te osoby, które mają za sobą 25 lat służby.
Po drugie, będą mogli pobierać emeryturę na dotychczasowych zasadach - jedną mundurową, a drugą z ZUS za pracę cywilną po przekroczeniu wieku emerytalnego. W przypadku kobiet to 60 lat, a u mężczyzn - 65 lat.
Oświadczenie o wyborze należy złożyć najpóźniej w dniu przedłożenia wniosku o ustalenie prawa do zaopatrzenia emerytalnego. W środę 18 maja zakończyła się ścieżka legislacyjna także dwóch innych ustaw . Kancelaria Prezydenta przekazała, że Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą Kodeks postępowania cywilnego i ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Doradczyni Trumpa wspomina kolację z Putinem. Nic nie jadł, dziwnie pachniał
-
Warszawa: kobieta spadła z balkonu. Wcześniej słychać było dźwięk tłuczonego szkła
-
Matura fizyka 2022 odpowiedzi. Rozwiązania zadań z rozszerzonej fizyki
Źródło: goniec.pl