Goniec.pl Finanse Prezydent podpisał ustawę hamującą podwyżki cen gazu
Jakub Kaminski/East News

Prezydent podpisał ustawę hamującą podwyżki cen gazu

8 grudnia 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy Prawo energetyczne. Nowe przepisy mają powstrzymać gwałtowne podwyżki cen gazu w przyszłym roku.

W tym przypadku izby polskiego parlamentu były wyjątkowo zgodne. W piątek 19 listopada Senat poparł nowelizację wraz z poprawkami. Za przyjęciem dokumentu głosowało 93 senatorów , dwóch było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Zbliża się koniec skokowych podwyżek. Prezydent złożył podpis

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że we wtorek 7 grudnia 2021 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę Prawo energetyczne. Celem dokumentu jest zapobieżenie skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r.

Z tym problemem zmagają się tysiące polskich rodzin, a wszystko przez dynamiczny wzrost cen paliw. To właśnie drożyzna na stacjach benzynowych potęguje koszty w innych segmentach gospodarki. O tym, jak wysokie rachunki muszą płacić mieszkańcy Wielkopolski, pisaliśmy tutaj .

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Nowelizacja ustawy ma na celu zminimalizowanie tego typu podwyżek. Jednocześnie przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły odzyskać koszty związane z dostawami gazu.

Nowe zasady dla firm, skorzystają obywatele

Nowelizacja zakłada, że wzrost ceny zakupu gazu będzie można rozłożyć na kolejne okresy taryfowe. W tym celu sprzedawcy gazy będą mogli przedłożyć specjalny wniosek do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki , który zatwierdza ich taryfy.

Dzięki temu spółka będzie mogła ubiegać się o zaakceptowanie taryfy uwzględniającej koszty zakupu gazu planowane w czasie jej trwania. Jeżeli w tym okresie ceny zakupu gazu wzrosną powyżej zaplanowanej stawki, to sprzedawca będzie mógł odzyskać koszty w kolejnych taryfach, które wejdą w życie w 2023 r.

Sprzedawca ma obliczać nadprogramowe koszty w sposób określony przez ustawę. Na uwzględnienie nadwyżek w następnych taryfach będzie miał trzy lata od stycznia 2023 r.

Jednak ustawa wprowadza pewne ograniczenia. Nowe przepisy wskazują, że podwyżka w kolejnej taryfie nie może być wyższa niż 25 proc. poziomu średniej ceny, która obowiązywałaby bez przeliczania korekty.

Co więcej, nowelizacja dopuszcza możliwość zmieniania taryf i wniosków taryfowych, które zostały złożone jeszcze przed jej wejściem w życie. Każdy, kto chciałby ubiegać się o preferencyjne traktowanie musi złożyć korektę w ciągu 14 dni od wejścia w życie ustawy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

źródło: Kancelaria Prezydenta, Dziennik Gazeta Prawna

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport