Goniec.pl > Polityka > Posłowie PiS chcą zmian w ustawie o referendum. Projekt wpłynął do Sejmu
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 03.07.2023 15:00

Posłowie PiS chcą zmian w ustawie o referendum. Projekt wpłynął do Sejmu

wybory
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o referendum ogólnokrajowym. Autorami są posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Paweł Hreniak. Zakładana nowelizacja ma umożliwić przeprowadzanie referendum w tym samym dniu, w którym odbywają się wybory: do Sejmu i Senatu, wybory prezydenckie lub wybory do Parlamentu Europejskiego.

Projekt posłów PiS zakłada zmiany

Zmiany, o które wnoszą posłowie PiS, mają ujednolicić godziny głosowania i byłyby przeprowadzane w godzinach określonych w Kodeksie wyborczym (7-21). Dodatkowo dotyczą one także między innymi informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, zgłoszeń zamiaru głosowania korespondencyjnego, wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.

Projekt nowelizacji zakłada również, że wyniki głosowania i jego protokoły z obwodów utworzonych za granicą oraz na polskich statkach morskich są przekazywane komisarzowi wyborczemu właściwemu dla miasta stołecznego Warszawy.

Wstyd na cały świat. Nagrała 48-latkę z Wrocławia, sprawa trafiła na policję

Państwowa Komisja Wyborcza reaguje

Projekt przygotowała grupa posłów PiS, a jej przedstawicielem jest Paweł Hreniak. Nowelizacja została skierowana do zaopiniowania przez Biuro Analiz Sejmowych oraz Biuro Legislacyjne.

Według Onetu „podłożem projektu posłów PiS jest zapowiedź przeprowadzenia ogólnokrajowego referendum w sprawie przymusowej relokacji migrantów, złożona w Sejmie przez Jarosława Kaczyńskiego”.  Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że zgodnie z prawem "ogólnokrajowe referendum może odbyć się w tym samym dniu, co wybory do Sejmu i Senatu".

W takim wypadku głosowania obywają się w tych samych obwodach wyborczych oraz lokalach i na podstawie tych samych spisów wyborców, oraz tych samych zaświadczeń o prawie do głosowania.

Zmiany w ustawie o referendum?

- Głosowanie przeprowadzają te same okręgowe i obwodowe komisje wyborcze. Natomiast karty do głosowania w wyborach oraz w referendum powinny być wrzucone do tej samej urny - informuje PKW.

Wówczas to członkowie komisji musieliby sporządzić oddzielne protokoły dotyczące wyborów parlamentarnych oraz referendum. Głosowania te nie są obowiązkowe. Państwowa Komisja Wyborcza dodaje, że prowadzenie kampanii wyborczej i jednocześnie kampanii referendalnej jest jak najbardziej  zgodne z prawem.

 

Źródło: Onet/Informacyjna Agencja Radiowa