Polaków czekają wielkie zmiany. Wiadomo, kiedy przestaniemy przestawiać zegarki
Od lat trwa ożywiona debata na temat odejścia od zmian czasu raz na letni, a raz na zimowy. Zwyczaj ten praktykuje się w ponad 70 krajach, w tym w Polsce, ale najpewniej i to wkrótce ulegnie zmianie. Nasze państwo zamierza wyłamać się z niemałego grona i zrezygnować z majstrowania przy zegarkach. Klamka ponoć już zapadła.
Polska zrezygnuje ze zmiany czasu
Temat postanowił odświeżyć dziennik “Fakt”, który informuje, że niebawem czekają nas wielkie zmiany. Jak czytamy na łamach gazety, Ministerstwo Rozwoju i Technologii od ponad roku pracuje już nad przepisami ws. wprowadzenia i odwołania czasu letniego.
Nie jest to jednak oddolna inicjatywa polskich władz, a pomysł wypływający z Brukseli. Jeszcze przed wybuchem pandemii na forum unijnym dyskutowano o ujednoliceniu czasu, ba, przeprowadzono nawet konsultacje w państwach UE, w ramach których blisko 90 proc. głosujących zadeklarowało chęć odejścia od przymusu zmian czasu.
W efekcie, ostatnia zmiana czasu miała nastąpić w 2021 roku, przy czym każde państwo mogło zdecydować samodzielnie, przy jakim czasie zostaje. Niestety, wszystko pokrzyżował Covid. Ale przecież co się odwlecze, to nie uciecze.
Niepokojące doniesienia z Białegostoku. "Miała dzwonić do komisarza wyborczego i na policję "Na rewolucję poczekamy do 2027 roku
W Polsce zmiany czasu raz na letni, a raz na zimowy dokonujemy już od 1977 roku. O datach granicznych decyduje w perspektywie kolejnych pięciu lat Prezes Rady Ministrów w rozporządzeniu, a te z 2016 roku miało być ostatnie.
ZOBACZ: Karta Moja Biedronka ma ukrytą funkcję. Niewiele osób o niej wie, korzyści są ogromne
Tak się jednak nie stało i w 2022 roku Mateusz Morawiecki podpisał nowy dokument. Wynika z niego, że w naszym kraju w latach 2022-2026 czas letni środkowoeuropejski wprowadzany był lub też będzie:
- w 2023 r. – dnia 26 marca,
- w 2024 r. – dnia 31 marca,
- w 2025 r. – dnia 30 marca,
- w 2026 r. – dnia 29 marca.
Jeśli zaś chodzi o czas zimowy, ten wprowadzany był albo będzie:
- w 2022 r. – dnia 30 października,
- w 2023 r. – dnia 29 października,
- w 2024 r. – dnia 27 października,
- w 2025 r. – dnia 26 października,
- w 2026 r. – dnia 25 października.
Kiedy następuje zmiana czasu?
Odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego w tym roku nastąpi w nocy z 28 października na 29 października. Wówczas wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 3.00 na godzinę 2.00, zyskując tym samym dodatkową godzinę snu.
Ogólnie, zasada jest taka, że zegarki przestawiamy z czasu letniego na zimowy zawsze w nocy z soboty na niedzielę, w ostatni weekend października. W druga stronę zmiana następuje w ostatni weekend marca.
Źródło: Fakt