ZUS przedstawił dane dotyczące zwolnień lekarskich. Czy Polacy wyłudzają L4?
Według najnowszych danych udostępnionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w 2022 r. w Polsce zarejestrowano 27 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy o łącznej długości 288,8 mln dni. Jak jednak podkreśla ekspert w rozmowie z Wirtualną Polską, w naszym kraju nie ma problemu z "wyłudzaniem" L4. Zdaniem dr Michała Sutkowskiego jest wprost przeciwnie.
Raport ZUS
Światło dzienne ujrzał najnowszy raport dotyczący sytuacji na obszarze zwolnień lekarskich w naszym kraju. Według ZUS najczęstszą przyczyną absencji w pracy wśród Polaków były choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej. Ogólnie nasi rodacy chorowali rzadziej niż w 2021, wzrosła natomiast ilość jednodniowych zwolnień L4. Przeciętna długość absencji wyniosła niemal 11 dni.
W minionym roku najwyższy odsetek (27,5 proc.) jeśli chodzi o dni absencji chorobowej, odnotowano w grupie wiekowej między 30 a 39 rokiem życia. W tym przedziale wiekowym, wśród kobiet, wskaźnik ten wyniósł 31,4 proc. Z kolei wśród mężczyzn najwyższy odsetek (23,7 proc.) odnotowano w grupie wiekowej 40-49 lat .
"Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco monitoruje, na co chorują Polacy. Pozwalają na to elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA). Dzięki temu rozwiązaniu dzień po dniu możemy badać strukturę absencji i przyczyny chorób oraz wydatki na świadczenia. Z danych gromadzonych w ZUS korzystają inne instytucje. W ten sposób e-ZLA pomaga budować przyszłe polityki zdrowotne, w tym profilaktykę zdrowotną" - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS.
Polacy wyjątkowo uczciwi przy zwolnieniach L4
Co ciekawe, zdaniem ekspertów, w naszym kraju nie ma problemu z "wyłudzaniem" zwolnień L4. W rozmowie z Wirtualną Polską dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, podkreślał, że sytuacja jest wręcz odwrotna.
- Częściej jest tak, że lekarz proponuje zwolnienie, a pacjent go nie chce, mówiąc, że musi pracować. Ja stosunkowo często w przypadku infekcji zalecam pacjentom zwolnienie i pacjenci odmawiają, a po kilku tygodniach wracają do mnie w dużo gorszym stanie. Jeśli lekarz zaleca zwolnienie, radzę z niego skorzystać, bo to inwestycja w zdrowie, a nie sposób na dodatkowy odpoczynek - zaznaczał ekspert w programie "Newsroom".
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
-
Emerytura to nie wszystko. Seniorzy mogą skorzystać z szeregu dodatkowych świadczeń, oto one
-
Waloryzacja i dodatkowe świadczenia emerytalne w 2023. 14 emerytura nie dla każdego?
-
Część seniorów będzie musiała zapłacić podatek. Wszystko przez waloryzację
Źródło: wp.pl
Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!