Polacy masowo dostają taką wiadomość. Drastyczna podwyżka stała się faktem
Podwyżki podstawowych rachunków, które już od kilku miesięcy dotykają Polaków, są nieuchronne. I nie chodzi tu tylko o energię elektryczną. Wielu obywateli w ostatnim czasie otrzymało ważną wiadomość o zmianie cen paliwa gazowego. PGNiG informuje o szczegółach.
PGNiG informuje. Nowe ceny gazu
Podwyżki rachunków, które w ostatnim czasie dotykają obywateli, spędzają wielu osobom sen z powiek. Niestety zmiany są nieuchronne i nieuniknione. Mowa nie tylko o energii elektrycznej , ale również paliwie gazowym. PGNiG właśnie wysłał do wielu Polaków wiadomość, w której informuje o szczegółach. Od 1 lipca 2024 roku obowiązuje nowa taryfa i ceny.
Jak czytamy w dokumencie, w przypadku, gdy nie akceptujemy zmian, mamy prawo do wypowiedzenia umowy. Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy należy wówczas złożyć w terminie 14 dni od otrzymania tej informacji.
Polacy dostają ważną wiadomość. Podwyżki nieuchronne
27 czerwca 2024 roku prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę PGNiG Obrót Detaliczny. W związku z tym, od 1 lipca 2024 obowiązują również nowe ceny. Jak czytamy w piśmie, stosowane do 30 czerwca 2025 roku w rozliczeniach z odbiorcami w gospodarstwach domowych oraz podmiotami wrażliwymi, takimi jak szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola czy żłobki.
ZOBACZ: Zacznie się już w poniedziałek rano w Biedronce. Klienci będą walić drzwiami i oknami
Ceny wynoszą odpowiednio:
- w grupach W.1-W.4, S.1-S.5 oraz Z.1-Z-4. - 23,965 gr/kWh,
- w grupach W.5, S.5 oraz Z.5 - 23,918 gr/kWh.
Jak zaznacza dostawca, jest to najniższy poziom cen w taryfie po wybuchu wojny na Ukrainie. Wówczas ceny gazu na rynku osiągały swoje rekordowe wysokości.
Nowa taryfa. PGNiG informuje klientów
Warto zaznaczyć, że klient sam nie wybiera swojej grupy taryfowej. Jest do niej przydzielany w związku z rodzajem gazu, jaki pobiera, jego ilością i częstotliwością odczytu liczników. Najpopularniejsze są podstawowe grupy taryfowe W:
- W-1 – odbiorcy w tej grupie taryfowej rocznie zużywają do 300 m3, do tej grupy należą najczęściej odbiorcy, którzy korzystają tylko z kuchenek gazowych;
- W-2 – odbiorcy w tej grupie taryfowej rocznie zużywają ponad 300 m3, ale nie więcej niż 1 200 m3, w tej grupie znajdują się odbiorcy, którzy korzystają z kuchenek gazowych oraz piecyków gazowych do podgrzania wody;
- W-3 – odbiorcy w tej grupie taryfowej rocznie zużywają ponad 1 200 m3, ale nie więcej niż 8 000 m3, do tej grupy kwalifikowani są odbiorcy, korzystający z kuchenek gazowych, piecyków gazowych do podgrzewania wody oraz pieców centralnego ogrzewania.
ZOBACZ: Samolot z Warszawy musiał zawrócić na lotnisko. Pilny alarm, zatrzymano 8 osób
Nowa taryfa wynika z zakończenia obowiązywania Ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. PGNiG przypomina, że od 1 stycznia 2023 roku maksymalna cena gazu obowiązywała na poziomie 200,17 zł/MWh. Była ona stosowana w rozliczeniach z odbiorcami do 30 czerwca 2024 roku.
Dzięki temu, odbiorcy w gospodarstwach domowych oraz inni odbiorcy podlegający ochronie taryfowej (bez względu na próg dochodowy) rozliczani byli i są po cenie za gaz, znacznie mniejszej niż wynikało to z aktualnej taryfy - zaznacza PGNiG.
Wiadomości o nowej taryfie PGNiG Obrót Detaliczny trafiają do klientów firmy, podlegających ochronie taryfowej. O zmianach są oni informowani za pomocą tradycyjnych listów lub wiadomości elektronicznej.