Goniec.pl
pomnik-oszkalowali-papieza

https://twitter.com/LukaszukAB

Zdewastowano pomnik Jana Pawła II w Kanadzie. Mieszkańcy reagują na odnalezienie grobów dzieci

28 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Pomnik Jana Pawła II, który stoi przed polską parafią w kanadyjskiej miejscowości Edmonton, został zdewastowany w sobotę 26 czerwca. Na cokole pojawiły się czerwone odciski dłoni. Kraj pochłonięty jest skandalem po tym, jak na terenie dawnych katolickich szkół odkryto setki grobów dzieci. Pod pomnikiem ułożono też dziecięce maskotki.

Namalowane czerwoną farbą dłonie oraz dziecięce maskotki znalazły się na cokole pomnika Jana Pawła II w Edmonton. To już kolejny podobny incydent w Kanadzie, gdzie niedawno dokonano przerażającego odkrycia. W kraju rozpoczęło się rozliczanie z bardzo trudnej i przez długi czas skrywanej przeszłości.

malzenstwo dom

W środku wesela nagle do panny młodej zadzwonił telefon. Otrzymała wiadomość, że w ich domu był wybuch

CZYTAJ DALEJ

Od pewnego czasu w Kanadzie na pomnikach oraz drzwiach kościołów pojawia się czerwona farba. Najczęściej występującymi znakami są odciski dłoni, czasem dochodzą do tego napisy „we were chlidren” („byliśmy dziećmi”). To odpowiedź na ostatnie odkrycia dokonane na terenie kraju. W maju na terenie dawnej szkoły z internatem dla rdzennych mieszkańców Kanady odkryto groby z 215 ciałami dzieci, co potwierdziło opowieści o „kulturowym ludobójstwie”.

Kilkadziesiąt czerwonych dłoni i zamazane imię Jana Pawła II na pomniku

Z relacji przekazanej przez lokalną policję z miejscowości Edmonton wynika, że stojący przed polską parafią Świętego Różańca pomnik Jana Pawła II został zdewastowany w sobotę 26 czerwca. Do incydentu doszło chwilę po godzinie 23:00.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Według kanadyjskiej stacji telewizyjnej CBC śledczy ustalili, że podejrzana o ten czy jest kobieta. Wiceprzewodniczący Kongresu Kanadyjskich Polaków w Albercie, Andrzej Makarewicz oświadczył natomiast, że „to przestępstwo nienawiści”.

Mieszkańcy, którzy następnego dnia pojawili się pod parafią Świętego Różańca w Edmonton, zobaczyli kilkadziesiąt czerwonych dłoni odciśniętych czerwoną farbą na cokole pomnika. Oprócz tego zamazano imię Jana Pawła II. Na miejscu pojawiły się też odciski stóp oraz dziecięce maskotki.

To kolejny przypadek, gdy na budynkach i pomnikach należących do Kościoła odkryto czerwoną farbę. Podobne znaki znalazły się też na posągach chrześcijańskich przywódców oraz osób, które związane są z kolonialną przeszłością Kanady.

Pomnik zdewastowany na znak sprzeciwu

W Kanadzie pomniki oraz budynki Kościołów bywają coraz częściej dewastowane od momentu, w którym wybuchł skandal związany z przerażającymi odkryciami na terenie kraju. Po tym, jak w maju w Kamloops natrafiono na ponad 200 grobów z ciałami dzieci, doszło do jeszcze bardziej wstrząsającego wydarzenia.

Na terenie dawnej szkoły, która – podobnie jak przypadku z maja br. – była prowadzona przez Kościół katolicki, odkryto 751 ciał. Masowe groby potwierdzają opowieści rdzennych mieszkańców Kanady, w które przez lata nikt nie chciał uwierzyć.

Dzisiaj Kanada kojarzyć się może przede wszystkim z krajem wolnym, w którym zalegalizowano sprzedaż oraz używanie marihuany, i którego mieszkańcy w wielu rankingach uchodzą za najszczęśliwszy naród świata. To tu urodzili się Jim Carrey, Celinę Dion, Justin Bieber czy Leonard Cohen. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak ciemne karty historii posiada kraj syropu klonowego.

Komisja Prawdy i Pojednania, która działa od 2008 roku, ustaliła, że na terenie kraju zaginęło powyżej 10 tysięcy dzieci. Rdzenni mieszkańcy byli wysyłani do szkół z internatem, gdzie – na co wskazują opowieści – dochodziło do licznych przestępstw i nadużyć. Odkrywane dzisiaj masowe groby potwierdzają, że miało tam miejsce „kulturalne ludobójstwo”.

Przedstawiciele społeczności rdzennych mieszkańców domagają się ostatecznego rozliczenia z przeszłością, oczekując śledztwa, podczas którego zarówno rząd, jak i Kościół katolicki ujawnią dokumenty pochodzące z dawnych szkół. Zaapelowali też do papieża Franciszka o przeprosiny. Jak dotąd Watykan nie odpowiedział jednak na wezwanie.

O przerażającej historii Kanady można przeczytać między innymi w reportażu „27 śmierci Toby’ego Obeda”, który napisała Joanna Gierak-Onoszko. W 2020 roku książka otrzymała Nagrodę Literacką „Nike Czytelników”.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Polsat News; OKO.press

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >