PKO BP ostrzega przed oszustami. Wykorzystują aplikację
Klienci PKO BP znaleźli się na celowniku oszustów. Tym razem przestępcy opracowali fałszywą aplikację, aby wyłudzać dane od użytkowników. W trosce o bezpieczeństwo bank wysłał do klientów krótki zestaw podstawowych zasad.
Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić dostęp do konta. Oszuści nie zawahają się, aby wyczyścić rachunek z oszczędności lub zaciągnąć zobowiązanie.
PKO BP ostrzega przed fałszywą aplikacją
Internetowi oszuści nieustannie doskonalą swoją nielegalne praktyki. Tym razem postanowili opracować fałszywą aplikację IKO, którą posługują się klienci PKO BP.
W tym celu przestępcy przygotowali specjalną stronę internetową, która łudząco przypomina oryginalną. To właśnie tam oszuści zachęcają klientów do pobrania programu do obsługi konta w PKO BP.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Na stronie pojawiła się dokładna instrukcja instalowania oprogramowania. Użytkownicy, którzy połkną haczyk zostaną poproszeni o nadanie aplikacji różnych uprawnień.
To właśnie dzięki tej pułapce oszuści mogą ukraść hasła i loginy klientów PKO BP. Przechwycenie tych informacji umożliwia im przejęcie środków zgromadzonych na koncie.
Co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustów? Poradnik PKO BP
Ryzyko utraty pieniędzy jest ogromne, ponieważ PKO BP to największy bank w Polsce. Konto w tym banku posiada w sumie ponad 11 mln osób.
W trosce o ich bezpieczeństwo PKO BP wysłał wiadomości e-mail, w którym ostrzega przed fałszywą aplikacją bankowości internetowej. Poradnik zawiera kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby uchronić się przed utratą środków.
Na początku PKO BP przypomina, aby pobierać aplikację IKO tylko z oficjalnych sklepów. Do dyspozycji klientów pozostają: AppStore, Google Play czy Huawei AppGallery.
Poza tym oszuści często opracowują bardzo podobne adresy stron internetowych. Nieuważni klienci mogą nie wychwycić drobnych różnic takich jak literówki. Poprawny adres strony to: https://iko.pkobp.pl/aktywacja/ .
Dodatkowo PKO BP zwraca uwagę również na inne aktywności oszustów internetowych. Przestępcy mogą zachęcać nie tylko do zainstalowania fałszywej aplikacji IKO, lecz także do pilnego zalogowania lub podania hasła.
Przestępcy często rozsyłają także SMS-y z informacją o konieczności zapłacenia dodatkowych pieniędzy do przesyłki. Do klientów trafią także wiadomości z prośbą o podanie kodu Blik lub zainstalowanie dodatkowego oprogramowania np. QuickSupport czy TeamViewer , które służą do zdalnej obsługi urządzeń.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Konferencja ministra zdrowia. Podał porażające dane dot. COVID-19
-
Minister zdrowia: Obligatoryjna praca zdalna dla Polaków w jednym sektorze
-
Groźny wypadek w Najwyższej Izbie Kontroli. Pracownik Banasia poważnie poszkodowany
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl Źródło: goniec.pl