Goniec.pl Fakty Wojewoda mazowiecki apeluje do mieszkańców. Wścieklizna stanowi zagrożenie
pixabay.com/rottonara/CC0

Wojewoda mazowiecki apeluje do mieszkańców. Wścieklizna stanowi zagrożenie

6 maja 2021
Autor tekstu: Mateusz Sidorek

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do mieszkańców, by uważali zarówno na siebie, jak i na swoich domowych pupili z powodu wścieklizn y. W powiecie otwockim znaleziono zwierzęta zarażone. Należy pamiętać, że choroba jest poważnym zagrożeniem życia i często prowadzi do śmierci.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Gazetę Wyborczą na początku 2021 roku potwierdzono pierwszy przypadek wścieklizny na Mazowszu od wielu lat. Niestety później zaczęły pojawiać się kolejne zarażone osobniki i sytuacja stała się już niepokojąca.

Ponowne pojawienie się wścieklizny na Mazowszu

Według Gazety Wyborczej przypadek wścieklizny potwierdzony na Mazowszu 15 stycznia 2021 roku jest pierwszym od wielu lat . W miejscowości Izabela na terenie gminy Wiązowna w powiecie otwockim odnaleziono zarażonego lisa.

Kolejny przypadek odnotowano po blisko dwóch tygodniach. W miejscowości Kołbiel zarażone zwierzę znaleziono 29 stycznia. Następnie stworzenie ze wścieklizną zaobserwowano 12 lutego w miejscowości Zakręt w gminie Wiązowna. Oba te zdarzenia miały miejsce w powiecie otwockim.

Służby przekazały wiadomość o kolejnym przypadku wścieklizny 19 marca w miejscowości Dębe Wielkie – tym razem w powiecie mińskim . 26 marca zostały stwierdzone ostatnie dwa przypadki choroby w miejscowościach Malcanów w gminie Wiązowna oraz Zabieżki w gminie Celestynów – oba w powiatach otwockich.

W związku realnym zagrożeniem wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł ostrzegł mieszkańców, podkreślając, by uważali szczególnie na dzikie zwierzęta i unikali kontaktu. Przypomniał również o szczepieniu psów oraz kotów.

Wścieklizna to bardzo groźna, prawie zawsze śmiertelna choroba zakaźna, więc bądźmy ostrożni i unikajmy kontaktu z dzikimi zwierzętami, np. lisami, nietoperzami, wiewiórkami czy jeżami. Apeluję o zastosowanie się do zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną – zaapelował.

Wojewoda reaguje na potwierdzone przypadki wścieklizny

Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenia w połowie stycznia oraz 2 lutego, wskazując obszar najbardziej zagrożony występowaniem zwierząt zarażonych wścieklizną. Zawarte w nim są Wawer, Wesoła wraz z fragmentami powiatów otwockiego i mińskiego.

W związku z rozporządzeniem wydanym przez wojewodę w wyznaczonym obszarze nie mogą odbywać się targi, wystawy, polowania, odłowy zwierząt łownych czy pokazy zwierząt. Nakazano też wyprowadzanie psów na smyczach i trzymanie ich na terenach zamkniętych – podobnie z kotami.

Wiosenna akcja szczepienia wolno żyjących lisów na terenie powiatów otwockiego, mińskiego oraz Warszawy została już zakończona. Preparaty doustne zostały rozłożone w liczbie 30 dawek na kilometr kwadratowy.

[EMBED-242]

Przypominamy, że wścieklizna przenoszona jest przede wszystkim przez takie drapieżniki jak jeże, nietoperze, psy, lisy oraz wiewiórki. Do zarażenia się dochodzi poprzez kontakt śliny z raną – najczęściej od ugryzienia. Wirus jest wydzielany przez chorego wraz ze śliną. Do najbardziej charakterystycznych objawów wścieklizny należą nudności, wymioty, złe samopoczucie, bóle głowy (najczęściej w okolicach potylicy) oraz stan podgorączkowy.

Należy pamiętać, że jak dotąd nie wynaleziono preparatu leczącego ze wścieklizny, dlatego choroba ta pozostaje nieuleczalna . Możliwe jest wyłącznie łagodzenie jej objawów. Zazwyczaj zarażeni umierają podczas napadu drgawek.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Wirtualna Polska

Obserwuj nas w
autor
Mateusz Sidorek

Redaktor portalu Goniec.pl. Interesuje się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzył treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport