Pilne: ZUS wysyła listy do milionów Polaków. Sprawdź, co musisz zrobić, by nie stracić świadczeń
Tuż po Świętach Wielkanocnych ZUS rozpocznie wysyłkę listów do emerytów i rencistów. Pisma będą zawierały informacje o przyznaniu trzynastej emerytury. Nie każdy jednak otrzyma świadczenie, a niektórzy będą musieli je zwrócić. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że otrzymane listy zawierają bardzo istotne informacje i nie należy ich wyrzucać. Dlaczego?
ZUS rozpoczął wypłaty "trzynastek"
Trzynasta emerytura w 2025 roku wypłacana jest wraz z kwietniowym świadczeniem . Tym razem wynosi ona 1878 zł brutto. Należy jednak wiedzieć, że kwota ta podlega pomniejszeniu o zaliczkę na podatek dochodowy oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
W przypadku niezgodności z przyznaną kwotą seniorzy mają jednak możliwość odwołać się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ( ZUS ) . Ponadto są i tacy, którzy otrzymają informację z koniecznością zwrotu świadczenia. Dlaczego? Zdradzamy szczegóły.
Dalsza część artykułu pod zdjęciem.

13. emerytura. Jak się odwołać od decyzji?
Warto wspomnieć, że nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że w przypadku niezgodności z przyznaną kwotą 13. emerytury , seniorzy mają możliwość odwołania się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Tego typu działania można dokonać w ciągu miesiąca od doręczenia decyzji . Seniorzy mogą to zrobić zarówno w placówce ZUS, jak i wysyłając pocztą. Ważne jest jednak, aby odwołanie zawierało własnoręczny podpis lub podpis pełnomocnika .
ZOBACZ: To nie piekarnik ani lodówka. To urządzenie zużywa najwięcej prądu. Mało kto o tym wie
Co równie ważne, w przypadku przegapienia terminu odwołania, decyzja ZUS stanie się prawomocna i nie będzie można jej zaskarżyć. To właśnie dlatego kluczowe jest, aby emeryci i renciści dokładnie zapoznali się z treścią otrzymanych listów i podjęli odpowiednie kroki, jeśli zajdzie taka potrzeba. Najważniejsze są listy, które dotrą do seniorów tuż po Wielkanocy, tym bardziej że część ze świadczeniobiorców zostanie zmuszona do oddania “trzynastki” . Dlaczego? Prezentujemy szczegóły.
Dalsza część artykułu pod wpisem.
Niektórzy będą musieli oddać świadczenie
Przychodzące listy wywołują nie lada poruszenie wśród seniorów , którzy z niepokojem odbierają decyzję z ZUS-u. Problem dotyczy głównie osób, które straciły prawo do świadczeń przed 31 marca 2025 roku lub przekroczyły ustawowe limity dochodów. W tle znajduje się także kwestia potrąceń podatkowych i składkowych, które wpływają na realną kwotę trzynastej emerytury. Eksperci podkreślają, że sprawa może przede wszystkim dotknąć osoby na wcześniejszej emeryturze lub rencie, które dorabiają i przekroczyły ustalone limity.
ZOBACZ: Niesłychane wieści ws. drugiej waloryzacji emerytur. Ustawa gotowa, ale jest jeden problem
Należy bowiem wiedzieć, że zgodnie z prawem 13. emerytura przysługuje jedynie osobom, które na dzień 31 marca 2025 roku miały prawo do wypłaty emerytury lub renty . Ponadto jeśli w tym dniu świadczenie było zawieszone, na przykład z powodu przekroczenia limitów dorabiania, osoba traci prawo do trzynastej emerytury i może być zobowiązana do jej zwrotu .
Eksperci podkreślają także, że osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego (kobiety 60, mężczyźni 65 lat) i pobierają pobierają wcześniejszą emeryturę lub rentę, muszą przestrzegać limitów dochodów z dodatkowej pracy . Jak bowiem zaznacza ZUS, przekroczenie 130% przeciętnego wynagrodzenia (obecnie 11 020,40 zł brutto miesięcznie) skutkuje zawieszeniem świadczenia, a tym samym utratą prawa do trzynastej emerytury . Wtedy również zażądany zostanie zwrot wypłaconego dodatku.
Na koniec dodajmy, że pretekstem do odebrania “trzynastki” może być także zbieg świadczeń z ZUS i KRUS . W przypadku osób pobierających świadczenia zarówno z ZUS, jak i KRUS, przysługuje tylko jedna trzynasta emerytura. Jeśli doszło do wypłaty dwóch świadczeń, to ZUS może żądać zwrotu nienależnie pobranego dodatku.