Pilne ostrzeżenie dla właścicieli zwierząt. Rozesłano alert RCB
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega właścicieli zwierząt jednego z polskich województw. Będzie tam rozrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. “Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!” - alarmuje RCB.
Wścieklizna w Lubelskiem
Alert dotyczy województwa lubelskiego. Na początku października wykryto tam trzy przypadki wścieklizny: u lisów w miejscowości Łubcze (gmina Jarczów) oraz w Dzierążni (gmina Krynice) i u jenota w Poturzynie (gmina Telatyn). W związku z zaistniałą sytuacją wojewoda wyznaczył obszar zagrożony wścieklizną dotyczący kilkunastu gmin, na którym nie wolno wypuszczać kotów z mieszkań i domów, natomiast psy muszą być trzymane na uwięzi lub na ogrodzonym terenie.
Zalecono także szczepienia kotów i nadzór nad zwierzętami gospodarczymi na pastwiskach. Wojewoda zakazał ponadto organizowania imprez z udziałem psów i kotów oraz innych zwierząt podatnych na wściekliznę, a także polowań.
ZOBACZ: Wiadomo, kiedy spadnie pierwszy śnieg. Wcześniej, niż wszyscy myśleli
Będą rozrzuczać szczepionki na wściekliznę
W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem w całym województwie lubelskim będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Akcja rozpocznie się w piątek, 25 października i potrwa do końca miesiąca.
Uwaga! W dniach 25-31.10 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!" - brzmi alert dla mieszkańców województwa lubelskiego.
W tym wypadku zgłoś się do lekarza
Eksperci podkreślają, że w przypadku kontaktu szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami lub oczami należy natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem oraz niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższe j powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
RCB przypomina, ze wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. W Polsce jej rezerwuarem jest lis rudy. Dlatego prowadzone są akcje szczepienia tych zwierząt. “Mimo dużego postępu medycyny, wścieklizna jest nieuleczalna i zawsze kończy się śmiercią. Wg danych WHO rokrocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce” - podkreślają specjaliści.