Goniec.pl Fakty Pilne ostrzeżenie dla grzybiarzy i spacerowiczów. W polskich lasach pojawiły się tajemnicze "worki"
Facebook/Nadleśnictwo Gniezno Lasy Państwowe, pixabay

Pilne ostrzeżenie dla grzybiarzy i spacerowiczów. W polskich lasach pojawiły się tajemnicze "worki"

12 lipca 2023
Autor tekstu: Bartłomiej Binaś

W poniedziałek 10 lipca na stronie Nadleśnictwa Gniezno na Facebooku pojawił się bardzo ważny wpis apelujący do lokalnej społeczności. Poinformowano w nim mieszkańców, że w miejscowych lasach zostały wywieszone specjalne worki, które są pułapkami feromonowymi na owady. Leśnicy apelują, aby napotkanych worków nie niszczyć oraz nie zabierać z drzew.

Leśnicy z ważnym apelem do mieszkańców

- Uwaga, pułapka! Na przełomie czerwca i lipca w lasach wywieszane są pułapki feromonowe do odłowu samców brudnicy mniszki - czytamy w komunikacie Nadleśnictwa Gniezno.

Tego typu pułapki co roku wywieszane są w tych samych miejscach na wysokości 2 metrów nad powierzchnią gruntu. - Wyniki odłowów służą do określenia terminu rozpoczęcia i kulminacji rójki brudnicy mniszki - informuje Nadleśnictwo.

Zacznie się już w środę. Dino przebiło ofertą nawet Lidla i Biedronkę

„Nie niszcz i nie zabieraj ich z lasu”

Leśnicy wystosowali również apel do wszystkich turystów, którzy spacerując po lesie, natknął się na wyżej wspomniane worki. Dla dobra przyrody nie powinno się ich ruszać.

- Jeśli spotkasz takie pułapki w lesie, nie niszcz i nie zabieraj ich z lasu. Służą one ochronie lasu. Gąsienicę brudnicy żerują na igłach sosny, powodując szkody w drzewostanach sosnowych - poinformowało Nadleśnictwo Gniezno.

Brudnica mniszka szkodzi lasom

Brudnica mniszka to motyl, którego gąsienice są bardzo niebezpiecznym szkodnikiem naszych lasów. Larwy żerują na igłach lub liściach drzew, co w konsekwencji prowadzi do ich znacznego osłabienia, a nawet zamierania. Ich działania potrafią spowodować ogromne zniszczenia w przyrodzie.

- By zapobiec takiej katastrofie, leśnicy uważnie obserwują las. Co roku przeprowadzają kontrole obecności owadów w ściółce i glebie pod koronami drzew, zakładając na ich pnie lepiące opaski. Owady, wędrując na żer w korony, przylepiają się do nich. W ten sposób leśnicy mogą zorientować się, czy brudnica mniszka nie rozmnożyła się zbyt intensywnie i nie stanowi tym samym zagrożenia dla drzew - informują Lasy Państwowe na swojej stronie.

Znane są możliwe terminy wypłaty 14. emerytury. Emeryci mogą szykować portfele
Poseł KO właśnie stracił mamę. Michał Szczerba zdecydował się na poruszający gest
Obserwuj nas w
autor
Bartłomiej Binaś

Redaktor portalu Goniec.pl. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Jako redaktor Gońca dążę do tego, aby czytelnicy otrzymywali najważniejsze i najbardziej rzetelne informacje z Polski i świata. Interesuje się polityką, polską literaturą, a także sportami walki, w szczególności MMA. W wolnych chwilach zarywam noce dla gal UFC.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport