Oświadczenie uczestników szczytu ws. Ukrainy. Europejscy politycy zgodnie o rosyjskiej agresji
W czwartek rozpoczął się dwudniowy szczyt państw Unii Europejskiej w Wersalu. Jego uczestnicy wydali wspólne oświadczenie, w którym potępili rosyjską agresję na Ukrainę i wezwali do poszanowania przez Kreml integralności terytorialnej i suwerenności okupowanego kraju.
Spotkanie, którego gospodarzem jest Francja, poświęcone zostało w całości wojnie w Ukrainie i kwestiom bezpieczeństwa w Europie. Udział w nim biorą szefowie rządów i państw Unii Europejskiej oraz najważniejsi brukselscy urzędnicy. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki.
Europejscy politycy zgodnie potępili agresję na Ukrainę
Już pierwszego dnia szczytu wszystkim członkom udało się wypracować wspólne oświadczenie dotyczące wydarzeń w Ukrainie. Zebrani politycy jednomyślnie potępili "niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną Rosji na Ukrainę" i podkreślili, że stanowi ona naruszenie prawa międzynarodowego oraz światowej stabilności.
- Rosja i jej wspólnik Białoruś ponoszą pełną odpowiedzialność za tę wojnę, a osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności za swoje zbrodnie, w tym za bezkrytyczne atakowanie ludności cywilnej i obiektów cywilnych - zaznaczono.
Z zadowoleniem więc przyjęto decyzję o wszczęciu śledztwa przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, który bada zbrodnie wojenne, a także wezwano do zapewnienia bezpieczeństwa ukraińskich elektrowni jądrowych z pomocą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Europejscy przywódcy zgodzili się również co do swoich żądań, wskazując, że domagają się natychmiastowego i bezwarunkowego zaprzestania działań militarnych przez Rosję i wycofania się z terenów Ukrainy przy poszanowaniu jej niepodległości.
Ukraina może liczyć na wsparcie UE
W punkcie drugim zapewniono, że państwa UE nie pozostawią Ukrainy bez wsparcia politycznego, finansowego, materialnego oraz humanitarnego, ale także zobowiążą się do odbudowy demokratycznej Ukrainy po ustaniu walk. Zapowiedziano też gotowość do nałożenia kolejnych sankcji na Kreml i Mińsk. - Pochwalamy kraje europejskie, zwłaszcza na granicach z Ukrainą, za okazanie ogromnej solidarności w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców wojennych. UE i jej państwa członkowskie będą nadal okazywać solidarność i zapewniać pomoc humanitarną, medyczną i finansową wszystkim uchodźcom i krajom ich przyjmującym - napisano.
Rosja wezwana została również do przestrzegania prawa humanitarnego, które obecnie nagminnnie łamie, bombardując obiekty cywilne, rozstrzeliwując mieszkańców ukraińskich miejscowości podczas ich ewakuacji i blokując dostawy niezbędnych produktów do miast.
Rada Europejska uznała także europejskie aspiracje Ukrainy, potwierdzone złożeniem przez Wołodymyra Zełesnkiego wniosku o członkostwo kraju w Unii Europejskiej i zwróciła się już do Komisji o opinię w tej sprawie . Podobne dokumenty dotyczą również Mołdawii i Gruzji, które również zgłosiły akces do Wspólnoty.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Kamala Harris zwróciła się bezpośrednio do Polaków. Ma dla nich jedną wiadomość
-
Wojna w Ukrainie. Wiktor Suworow: Putin nie dożyje do Bożego Narodzenia
-
Rosyjski rząd spotkał się z Władimirem Putinem, tematem m.in. sankcje. Putin drwi z Zachodu
Źródło: consilium.europa.eu