Goniec.pl Finanse Od marca 2023 r. ogromne zmiany dla pracujących na umowę zlecenie. Dostaną mniejsze pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od marca 2023 r. ogromne zmiany dla pracujących na umowę zlecenie. Dostaną mniejsze pieniądze

6 czerwca 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Ogromna zmiana - na niekorzyść portfeli Polaków - już w 2023 r. Pracujący na umowie zlecenie będą dostawać mniejsze pensje. Od marca przyszłego roku konieczne będzie odprowadzania od nich składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych i chorobowych. Stracą praktycznie wszyscy dorabiający.

Szykują się poważne zmiany na rynku pracy , w większości przypadków nie będą one korzystne dla trafiających na konta wypłat. Zmniejszą się pieniądze otrzymywane przez osoby dorabiające w oparciu o umowy cywilnoprawne .

Zmiany zajdą stosunkowo szybko, bo już w marcu 2023 r. Dlaczego? Jednym w powodów jest fakt, iż zaakceptowanie przez Unię Europejską Krajowego Planu Odbudowy Polski niesie ze sobą kilka punktów do spełnienia .

Jednym z nich jest oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych . To przyniesie w kwestii prowadzenia firmy oraz oferowanego przez pracodawcę wynagrodzenia odczuwalne zmiany. Inflacja w górę, a zarobki Polaków w dół?

Rewolucja, od marcia 2023 r. umowy zlecenie będą oskładkowane

Eksperci oceniają, że już niedługo ogromna ilość dorabiających Polaków zdecyduje się przejść do szarej strefy . Powodem planowane i obiecane przez rząd w ramach KPO zmiany w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych.

Od marca 2023 r. od wszystkich umów cywilnoprawnych będą pobierane składki emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe . Jak wskazuje portal money.pl, obecnie obowiązek regulowania składek na ubezpieczenie społeczne wymagane jest tylko w jednym momencie.

Mowa o sytuacji, gdy dana umowa cywilnoprawna jest jedynym tytułem do ubezpieczenia . Każda kolejna umowa zlecenie pomniejszana jest tylko o składkę zdrowotną, więc automatycznie końcowe pieniądze docierające do pracownika są większe.

Wynagrodzenia osób dorabiających w oparciu o umowę zlecenie od marca 2023 r. zmaleją . Związane jest to z faktem, że zmiany wymagane do otrzymania pieniędzy w ramach KPO obciążą przedsiębiorców.

Wyższe składki, mniejsze pensje

Od marca 2023 r. przedsiębiorcy będą zobligowanie do płacenia wyższych składek od wynagrodzeń pracowników, którzy pracują na więcej niż jedna umówię zlecenie. Wniosek jest prosty.

- Jeżeli będziemy odprowadzali pełne składki od drugiej i kolejnej umowy zlecenie, które obecnie są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem, a teraz staną się obowiązkowe, to osoby zatrudnione na takich umowach dostaną niższe wynagrodzenie. Z kolei pracodawca będzie musiał od nich odprowadzić składki, co wiąże się ze wzrostem kosztów pracy - powiedział dla money.pl Antoni Dudek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Nadal nie jest wiadome, czy również umowy o dzieło będą objęte nowymi zasadami składkowymi . Od marca 2023 r. w życie wejdzie zmiana, która dotychczas obowiązywała tylko osoby pracujące na umowę o pracę.

Każdy zapłaci składkę zdrowotną, nie będzie wyjątków

Oprócz oskładkowania umów cywilnoprawnych zmianie ulegnie jeszcze jedna istotna dla pracowników i przedsiębiorców kwestia: składka chorobowa . Obecnie jest ona w przypadku umowy zlecenie dobrowolna i kształtuje się na wysokości 2,45 proc.

Jak wskazuje money.pl, jednym z założeń KPO jest fakt, iż od marca 2023 r. będzie ona obowiązkowa w przypadku każdej umowy zlecenie . Dotychczas obowiązek ten nakładany był tylko w przypadku umowy o pracy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: money.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport