Goniec.pl Zdrowie Obostrzenia przedłużone do 31 stycznia 2022 r. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie
(zdj. ilustracyjne) Pawel Wodzynski/East News

Obostrzenia przedłużone do 31 stycznia 2022 r. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie

14 grudnia 2021
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Nowe obostrzenia jeszcze nie zaczęły obowiązywać, a rząd już zdecydował się na ich przedłużenie. W Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Polacy muszą przygotować się na kolejne zmiany.

- Konieczne jest podjęcie pogłębienia regulacji, z którymi teraz mamy do czynienia - mówił 7 grudnia Adam Niedzielski. Rząd zdecydował, że obostrzenia, które wchodzą w życie od 15 grudnia, zostają już teraz przedłużone .

W Dzienniku Ustaw we wtorek po południu pojawił się nowy ważny dokument. Chodzi o Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii .

Najistotniejszą zmianą wprowadzoną przez rząd Mateusza Morawieckiego, w szczególności ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, jest przedłużenie obowiązujących od 15 grudnia obostrzeń aż do 31 stycznia 2021 r . O takiej możliwości przygotowywanej przez resort zdrowia informowaliśmy w serwisie goniec.pl już w poniedziałek .

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Nowe rozporządzenie rządu: obostrzenia przedłużone do 31 stycznia 2022 r.

Od środy obowiązywać będą nowe obostrzenia , które mają przerwać łańcuch zakażeń koronawirusem. Już na początku grudnia Adam Niedzielski wprost mówił, że restrykcje mają ograniczyć mobilność, a co za tym idzie możliwość transmisji wirusa SARS-CoV-2 .

Co zmienia się prócz terminu końcowego obowiązujących obostrzeń? Od środy 15 grudnia zmniejszają się limity osób niezaszczepionych mogących przebywać w danych miejscach .

- Klienci będą zajmowali nie więcej niż 30 proc. liczby miejsc w ogródku gastronomicznym, lokalu lub wydzielonej strefie gastronomicznej i odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika - czytamy w rozporządzeniu.

Tylko przy zachowaniu tych obostrzeń przedsiębiorcy mogą kontynuować działalność swoich lokalów bez narażenia na nałożenie kar. Przypomnijmy, że policja oraz sanepid przeprowadzają kontrolę, a urzędnicy w ich trakcie spotykają się z różnymi reakcjami, również agresją .

Limity nie dotyczą osób zaszczepionych, ale jest haczyk

Od środy w kinach, teatrach, kawiarniach, czy restauracjach będzie mogło przebywać mniej osób. Rząd zdecydował się jednak na działania wzorowane na innych krajach zachodnich .

Ministrowie Mateusza Morawieckiego przygotowali s zereg obostrzeń, które są nieco łagodniejsze dla osób zaszczepionych . Mimo mocnego sprzeciwu, nawet w obozie Prawa i Sprawiedliwości , ustawodawcy określili, że osoby, które pokażą paszport covidowy, nie będą wliczane do maksymalnego limitu osób .

Wyjaśniono również kwarantannę dla osób mieszkających z zakażonymi koronawirusem

Co ważne, ciężar okazania certyfikatu szczepienia przeciwko koronawirusowi został przerzucony na pojedynczego usługobiorcę , a nie na usługodawcę. W najnowszym rozporządzeniu uregulowano również kwestię kwarantanny.

- Okres kwarantanny osoby, o której mowa w ust. 7, ulega zakończeniu od momentu wprowadzenia do systemu, o którym mowa w § 2 ust. 4 pkt 1, negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 uzyskanego przez tę osobę - czytamy w rozporządzeniu.

Co to znaczy? To nic innego, jak dodanie przez rząd dodatkowej furtki do możliwości zwolnienia się z odbywania kwarantanny w momencie, gdy osoba, z którą mieszkamy otrzymała, pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: goniec.pl, dziennikustaw.gov.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport