Goniec.pl Wiadomości Nowe święto państwowe już we wrześniu. Dostaniemy kolejny dzień wolny od pracy?
Pixabay Karolina Grabowska

Nowe święto państwowe już we wrześniu. Dostaniemy kolejny dzień wolny od pracy?

28 lipca 2023
Autor tekstu: Jan Jałowczyk

W piątek, 28 lipca polski Senat przyjął ustawę zakładającą ustanowienie nowego święta państwowego. 10 września ma być specjalną datą upamiętniającą określoną grupę osób, które oddały życie w trakcie II Wojny Światowej. O kogo dokładnie chodzi?

Nowe święto państwowe

28 lipca, w piątek polski Senat przyjął bez poprawek ustawę dotyczącą nowego święta państwowego. Za głosowało 89 senatorów, przeciw było 5, od głosu wstrzymało się 3 senatorów. Chodzi o Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny.

- Nowe święto będzie obchodzone 10 września. Ustanowiono je, aby oddać hołd dzieciom zamordowanym i skrzywdzonym przez okupantów podczas II wojny światowej - poinformowano na stronie Senatu RP.

Syn Sylwii Peretti pod lupą prokuratury. Zapadła decyzja, to może być kluczowy dowód

O jakie święto chodzi?

Jak czytamy w uzasadnieniu, Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny został ustanowiony " w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek ".

Ustawa, zgodnie z zasadami ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia. Na ten moment nie ma informacji, by 10 września miał być dniem wolnym od pracy, ale najbardziej prawdopodobne jest to, że nie dostaniemy z tej okazji kolejnego wolnego dnia w roku.

Czemu 10 września?

Dlaczego 10 września? Jak wskazują autorzy dokumentu w swoim uzasadnieniu, data ma nawiązywać do wydarzeń z 1943 roku, kiedy to okupacyjne władze niemieckie dokonały masowych aresztować dzieci w miejscowości Mosina (woj. wielkopolskie).

Autorzy przybliżają smutną historię polskich dzieci sprzed wielu lat. - Tak zwana sprawa mosińska (niem. Sache Moschin) stanowiła swoiste przedłużenie aresztowań, będących następstwem ujęcia i egzekucji członków Związku Odwetu Okręgu Poznań ZWZ-AK zgrupowanych wokół doktora Franciszka Witaszka. Akcja obejmowała aresztowania przez niemiecką Tajną Policję Państwową (Gestapo) kilkuset polskich mieszkańców podpoznańskiej Mosiny i okolic w związku z oskarżeniem ich o działalność skierowaną przeciwko III Rzeszy - czytamy w uzasadnieniu.

- 10 września 1943 r., doszło do zatrzymania dzieci kilkudziesięciu osób aresztowanych dzień wcześniej. Co najmniej 43 spośród nich zostało następnie osadzonych jako tak zwane Terroristenkinder w niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci polskich w Łodzi (Polen-Jugendverwahrlager Litzmannstadt) - dowiadujemy się.

Źródło: PAP

1 sierpnia w Polsce zawyją syreny. Wiemy, co się dzieje
Zaginęła 15-letnia Lidia. Policja i zrozpaczona rodzina proszą o pomoc
Obserwuj nas w
autor
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport