Nowe rozporządzenie ministra zdrowia. Obostrzenia przeciwepidemiczne pozostaną z nami na dłużej
Ministerstwo Zdrowia przedłużyło okres obowiązywania obostrzeń przeciwepidemicznych w dotychczasowym zakresie do końca września. Rozporządzenie w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z nim konieczne będzie m.in. dalsze zakrywanie nosa i ust w podmiotach prowadzących działalność leczniczą.
Koronawirus dalej nie odpuszcza i budzi grozę wśród mieszkańców całego świata. W wakacje przez Europę przetoczyła się kolejna już fala COVID-19, która była skutkiem odblokowania ruchu turystycznego po wielu miesiącach istnego paraliżu.
Na tle innych państw, sytuacja w Polsce nie była tak dramatyczna, jeśli chodzi o zachorowania, jednak nie powinno to uśpić naszej czujności. Najnowsze statystyki przekazywane przez resort zdrowia pokazują wyraźny trend spadkowy, ale przed nami jesień i powrót dzieci do szkół.
Dodatkowo, nowe zakażenia to jedno, lecz mocno martwiąca jest potężna liczba zgonów, wskazująca na to, że nasza odporność na COVID-19 jest bardzo niska. Wobec tego minister Adam Niedzielski podjął decyzję, by dalej trzymać rękę na pulsie i utrzymać dotychczasowe restrykcje.
Rozporządzenie MZ. Obostrzenia przedłużone do końca września
W Dzienniku Ustaw właśnie ukazało się rozporządzenie przedłużające obostrzenia epidemiczne w dotychczasowym zakresie do 30 września. Zakładają one m.in. dalszą konieczność zakrywania nosa i ust w podmiotach leczniczych i aptekach.
Ponadto, w dokumencie przewidziano również m.in. przywrócenie obowiązku dostarczania świadczeniodawcy oryginału skierowania na dane świadczenie w postaci papierowej w terminie 14 dni roboczych od dokonania wpisu na listę oczekujących.
Oprócz tego wprowadzona zostaje regulacja, zgodnie z którą wniosek o przywrócenie na listę oczekujących, świadczeniobiorca będzie mógł zgłosić nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia obowiązywania uprawnienia do przywrócenia na tę listę bez konieczności uprawdopodobnienia, że niezgłoszenie się nastąpiło z powodu siły wyższej.
Koronawirus w Polsce. Trwają przygotowania do jesiennej fali
Przypomnijmy, że od 16 maja w Polsce nie obowiązuje już stan epidemii, który wprowadzono 20 marca 2020 roku. Zamiast tego, mamy stan zagrożenia epidemicznego . Pod koniec lipca rozpoczęła się akcja szczepienia osób powyżej 60. roku życia, studentów medycznych i pracowników ochrony zdrowia drugą dawką przypominającą przeciwko COVID-19.
W tym tygodniu zapaść ma również decyzja dotycząca czwartej dawki (czyli drugiego boostera dla wszystkich dorosłych Polaków.
Tylko w poniedziałek 29 sierpnia MZ poinformowało o 556 nowych zakażeniach koronawirusem, nie zmarł żaden chory . Łącznie w Polsce odnotowano już 6 167 759 zakażeń, zmarło 117 030 pacjentów z COVID-19.
Jak zaznacza jednak dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW, z jego szacunków wynika, że w ostatnich miesiącach zakażeń może być od 20 do 50 razy więcej w stosunku do oficjalnych ministerialnych danych .
- W szczycie fali zakażeń Covid-19 w tym roku będzie potrzebnych dziennie 12-15 tys. łóżek w szpitalach – dodaje.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
-
Wypłata 14. emerytury powodem przejmującego apelu minister Maląg. Seniorzy muszą to wiedzieć
-
Wolsztyn: 4-letni chłopiec zginął na pasach, jego matka przeżyła. Wjechała w nich ciężarówka
Źródło: Radio ZET, RMF FM