Goniec.pl
bol serca

pixabay.com Pexels CC0

Objawy chorób serca

26 Września 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Choć choroby serca są bardzo niebezpieczne, to początkowo mogą dawać niepozorne objawy. To właśnie dlatego mnóstwo osób je lekceważy. Bagatelizowanie ich może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci. Czasem o nieprawidłowościach dotyczących układu krążenia mogą świadczyć obrzęki na skórze lub popularne "pajączki".

Sygnały o chorobach serca mogą kojarzyć się przede wszystkim z trudnościami w oddychaniu czy też uciskiem w klatce piersiowej. Do niepokojących symptomów należy jednak zaliczyć nie tylko kołatanie czy duszności i poczucie zmęczenia. Warto obserwować całe ciało i poważnie traktować wszelkie objawy.

oszustwo-dostaja-wiadomosci

Oszuści masowo wysyłają SMS-y o odcięciu energii. Nie należy klikać w żaden link

CZYTAJ DALEJ

O chorobach serca mogą świadczyć także zmiany zauważalne gołym okiem. Pojawienie się obrzęków to sygnał, że z naszym układem krążenia może dziać się coś niepokojącego. Szukać ich należy przede wszystkim w okolicach dolnych części ciała. Zmiany występują najczęściej wokół kostek i na podudziach.

Te łatwe do zlekceważenia sygnały mogą świadczyć o chorobach serca

U osób z chorobami serca, które prowadzą mało aktywny tryb życia, obrzęki mogą wystąpić w okolicy klatki piersiowej. Warto przyjrzeć się swojemu ciału szczególnie przed snem, ponieważ to wieczorem zmiany na skórze zazwyczaj się nasilają. Najczęściej są „ciastowate”. Oznacza to, że po silnym naciśnięciu palcem pozostaje dołek, który powoli znika.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

O problemach związanych z układem krążenia może świadczyć też kolor warg oraz języka. Oznaką, że możemy cierpieć na chorobę sercowo-naczyniową, jest sinica. Powodować ją mogą niewydolności lewej komory serca, zatory tętnicze oraz zakrzepica żylna. To także może być sygnał o ubytku przegrody międzykomorowej.

Sinica może także objąć kończyny. U niektórych osób sinieją palce u rąk i stóp, które także stają się zimne. Zazwyczaj objawy zmniejszają się podczas ogrzewania. Towarzyszyć zjawiskom może także nadmierna potliwość. Powodem do niepokoju są również tzw. palce Hipokratesa, które najczęściej świadczą o wrodzonych sinicznych wadach serca.

Symptomy chorób serca, które łatwo przeoczyć

Do niepokojących sygnałów, które mogą świadczyć o chorobach serca, należą pajączki. Oznaki te bardzo łatwo zlekceważyć, ponieważ pojawiają się u wielu osób. Teleangiektazje, które mogą występować wraz z żylakami, mogą wskazywać na niewydolność żylną.

Skonsultować się z lekarzem należy także, gdy na skórze zauważymy bolesne czerwone guzki, wybroczyny, plamicę, wybroczyny oraz owrzodzenie. To sygnał, że możemy cierpieć na zatorowość cholesterolową. Zmiany te zazwyczaj pojawiają się na stopach i podudziach.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skonsultować się z kardiologiem. Nieleczone choroby układu krążenia mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.

Najłatwiejsze siedem pytań z "Milionerów", na których polegli uczestnicy. Na piątym można się wyłożyć

Pytanie 1 z 7

Mistrzami jakiej broni są Atos, Portos i Aramis z książki Aleksandra Dumasa?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Onet.pl; Radio ZET

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: mateusz.sidorek@goniec.pl

Podobne artykuły

Łóżko

Lifestyle

Zajrzał pod łóżko i zamarł. Znalazł śmiertelnie niebezpiecznego pająka

Czytaj więcej >

Lifestyle

Para młoda nie pozwoliła zjeść fotografowi. Zemścił się kasując wszystkie zdjęcia

Czytaj więcej >
Dziecko

Lifestyle

4-letni Piotruś zginął pod kołami samochodu. Wzruszająca prośba rodziny

Czytaj więcej >
Pexels/MART PRODUCTION

Lifestyle

Ile zarabiają księża w Polsce? Więcej niż przeciętna krajowa

Czytaj więcej >
złodziej zostawił kartkę i oddał łupy

Lifestyle

Ksiądz znalazł w parafii kartkę od złodzieja

Czytaj więcej >
Lekcje religii

Lifestyle

Księża straszą dzieci w szkołach. Treść ulotki oburzyła rodziców

Czytaj więcej >