Goniec.pl Wiadomości Niebywałe, co dzieje się w kościołach w całej Polsce po śmierci papieża Franciszka. Mamy zdjęcia
Obrazek papieża (Fot. Materiały własne)

Niebywałe, co dzieje się w kościołach w całej Polsce po śmierci papieża Franciszka. Mamy zdjęcia

21 kwietnia 2025
Autor tekstu: Piotr Szczurowski

Po śmierci papieża Franciszka, w polskich kościołach podczas mszy świętej wierni doświadczają zmian w liturgii, odzwierciedlających okres sede vacante, czas bez obsady Stolicy Apostolskiej. W tym czasie wznoszone są również modlitwy o miłosierdzie i radość życia wiecznego dla zmarłego papieża.

Śmierć papieża wpłynie na msze w polskich kościołach.

Jedną z najbardziej zauważalnych zmian dla uczestników mszy w Polsce jest pominięcie imienia zmarłego papieża Franciszka w Modlitwie Eucharystycznej. Ten kluczowy moment liturgii, podczas którego wspominana jest jedność Kościoła, w trakcie sede vacante ulega modyfikacji. Jak precyzuje ks. Krzysztof Fajkiej z Diecezji Tarnowskiej, w tym szczególnym okresie przede wszystkim, w modlitwie eucharystycznej nie wymienia się imienia papieża. Zamiast tego, kapłan wspomina jedynie biskupa diecezjalnego.

Ta zmiana nie jest jedynie formalnością - symbolizuje ona brak następcy św. Piotra oraz kieruje uwagę wiernych ku lokalnemu pasterzowi diecezji. Wierni, przyzwyczajeni do słyszenia imienia urzędującego papieża w tej części mszy, mogą odczuć tę zmianę jako wyraźny znak zmian w Kościele powszechnym.

Trudno uwierzyć, jak Trump pożegnał papieża Franciszka. Nawet Putin zrobił to lepiej

Specjalne intencje w modlitwie wiernych

Kolejnym istotnym elementem mszy, który ulega zmianie w okresie sede vacante, jest Modlitwa Wiernych, zwana również Modlitwą Powszechną. W tej części liturgii Kościół wstawia się za różnymi potrzebami świata i wspólnoty wiernych. Po śmierci papieża Franciszka, do tych wezwań dodawane są specjalne intencje.

W modlitwie wiernych należy umieścić specjalne wezwanie za zmarłego papieża, prosząc Boga o miłosierdzie dla niego i radość życia wiecznego. Może się także pojawić osobna intencja o światło Ducha Świętego dla kardynałów, którzy będą wybierać nowego papieża - by był to pasterz według Bożego serca - wyjaśnia ks. Fajkiej w rozmowie z TVN24.

Te dodatkowe modlitwy wyrażają zarówno żal i troskę o zmarłego Ojca Świętego, jak i nadzieję na mądry wybór jego następcy. Wierni w Polsce, uczestnicząc w tych modlitwach, jednoczą się z całym Kościołem, prosząc o Boże prowadzenie w tym ważnym czasie.

Żałoba w czasie Wielkanocy - co jeszcze zmieni się po śmierci papieża.

Śmierć papieża Franciszka zbiegła się z Oktawą Wielkanocy, to oznacza, że sede vacante przypada na szczególnie radosny czas liturgiczny, trwający osiem dni po Niedzieli Zmartwychwstania. W związku z tym, mimo żałoby po śmierci papieża, liturgia w Polsce zachowa swój wielkanocny charakter.

W oktawie Wielkanocy nie będą odprawiane tradycyjne Msze Święte z formularza za zmarłego papieża, a duchowni nie będą nosić fioletowego koloru szat liturgicznych. Księża będą celebrować w białych ornatach, symbolizujących zmartwychwstanie i radość paschalną.

Wyraz pamięci i wdzięczności Polskiego Kościoła

Pomimo wprowadzonych zmian w liturgii, polski Kościół w sposób szczególny pragnie uczcić pamięć zmarłego papieża Franciszka. Abp Wojciech Polak, Prymas Polski, w swoich słowach skierowanych do wiernych, wyraził głęboką wdzięczność za jego pontyfikat.

Jesteśmy więc wdzięczni, ja jestem osobiście wdzięczny papieżowi Franciszkowi za wszystkie spotkania, za każdą rozmowę, za jego obecność, za jego pasterskie błogosławieństwo, ale w szczególności dziękuję za jego nauczanie, z którego tak obficie korzystałem i które z całego serca przekazywałem w moich głoszonych homiliach - przekazał Abd Wojciech Polak.

W wielu kościołach w Polsce wierni mogą zobaczyć wystawione portrety papieża Franciszka, często udekorowane kwiatami i świecami, a w modlitwach pamiętają o jego dziedzictwie i proszą o Boże miłosierdzie dla jego duszy. Czas sede vacante jest dla katolików nie tylko okresem oczekiwania na nowego pasterza, ale także momentem refleksji nad pontyfikatem papieża Franciszka, jego nauczaniem i posługą, oraz intensywnej modlitwy za przyszłość Kościoła i mądry wybór jego następcy.

Portret papieża w kościele
Fot. Materiały własne
Ceremonia pogrzebowa papieża Franciszka. Zaskakujące, co włożą do jego trumny
Nowy komunikat Watykanu po śmierci papieża Franciszka
Obserwuj nas w
autor
Piotr Szczurowski

Od najmłodszych lat zainteresowany głównie motoryzacją. Od kilkunastu lat codziennie sprawdzam co nowego w branży… choć na co dzień związany jestem raczej z tematyką rozrywkową. Staram się, aby moje teksty zawierały najważniejsze informacje i były przyjemne w odbiorze. Mam nadzieję, że mi to wychodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport